המורדים בסוריה: "רוצים הפסקת אש ברמדאן"

מנהיג האופוזיציה הסורית אחמד ג'ארבה הציע לאסד הפסקת אש בעיר חומס במהלך חודש הרמדאן שמתחיל השבוע. עדיין לא ברור אם אסד יסכים להצעה. בנוסף, הודיע מנהיג המורדים כי לא ישתתף בועידת השלום בז'נבה כל עוד ידו של אסד על העליונה במלחמה

רוצים לצום בשקט. מורדים, ארכיון (רויטרס)

האם המורדים לוקחים צעד אחורה? האופוזיציה בסוריה הציעה לנשיא אסד הפסקת אש בעיר חומס במהלך חודש הרמדאן שיתחיל השבוע - כך הודיע מנהיג האופוזיציה הסורית אחמד ג'ארבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו ניצבים בפני אסון הומניטרי רציני בחומס. מכונת המלחמה של אסד עמדה בפני תבוסה, עד שחוזקה על ידי אירן ושליחתה חיזבאללה", הסביר ג'ארבה את השתלשלות האירועים. ג'רבה הוסיף כי העמדה הצבאית של המורדים חלשה, אך הבטיח כי המצב ישתפר לאחר שיגיע משלוח נשק מסעודיה, שצפוי להטות את שיווי המשקל לדבריו. "אני חושב שהמצב טוב יותר מבעבר, והנשקים הללו יגיעו לסוריה בקרוב", הצהיר.

מנהיג האופוזיציה הסורית, שנבחר בסוף השבוע, הבהיר כי "לא אנוח עד שאשיג את הנשקים המתקדמים שיפגעו באסד ובנות בריתו", והגדיר מסגרת זמן של חודש עד להשלמת הבאת הנשקים. ג'רבה תרם 250 אלף דולרים מכספו האישי לתמיכה במאמצים ההומניטאריים בעיר חומס, לאחר שנפגש עם משלחת מהעיר.

ההצעה להפסקת אש מגיעה לאחר דיווח לפיו כוחות המשטר הצליחו להשתלט, תוך כדי לחימה עיקשת, על חלקים בעיר שהיו עד כה בשליטת המורדים. על פי הדיווח, מאז סוף השבוע אז החלה הלחימה, נהרגו עשרות מורדים בחומס. על פי הדיווח, כשני שלישים מהשטח שמוחזק על ידי כוחות האופוזיציה בעיר חומס הושמדו כליל על ידי הפצצות חיל האוויר הסורי. בלחימה השתתפו גם מאות לוחמים של ארגון החיזבאללה, שמזוהה עם הנשיא אסד.

בראיון ראשון שהעניק ג'ארבה מאז נבחר לתפקיד בסוף השבוע, הוא הוסיף כי האופוזיציה הסורית לא תגיע לועידת השלום בז'נבה, אותה יזמו ארצות הברית ורוסיה, אלא אם כוחה הצבאי של האופוזיציה "יתחזק משמעותית". "לא נגיע לז'נבה בתנאים האלו. על מנת ללכת לוועידה, אנו חייבים שכוחנו בשטח יהיה חזק יותר, לא כמו המצב הנוכחי בו אנו חלשים", אמר ג'ארבה.