רבבות בהפגנות בקהיר; ראש הממשלה הזמני - עורך דין סוציאל-דמוקרטי

דובר הנשיאות במצרים חשף הערב את זהותו של מי שאמור להתמנות לתפקיד ראש הממשלה הזמני: זיאד בהאא א-דין, עורך דין בוגר אוניברסיטת אוקספורד. ד"ר מוחמד אל-ברדעי ימונה לתפקיד סגן הנשיא. מול בית המעצר שבו מוחזק הנשיא המודח מורסי התאספו רבבות הקוראים לחזרתו."לא נעזוב עד שיחזור", אמר אחד המפגינים

"לא נעזוב עד שמורסי יחזור" (רויטרס)

בעוד שתומכיו של מורסי מפגינים מול מתקן המעצר שבו הוא מוחזק, ובכיכר תחריר בבירה המצרית התאספו רבבות ממתנגדיו, הודיע דובר הנשיאות במדינת הנילוס כי עורך הדין בהאא א-דין (48) הוא שימונה, ככל הנראה, לתפקיד ראש הממשלה הזמני במצרים. א-דין בוגר אוניברסיטת אוקספורד ומזוהה עם המחנה הסוציאל-דמוקרטי במדינה. מוחמד אל-ברדעי, שאמור היה להתמנות לתפקיד, ימונה לסגן הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפלגה הסלפית א-נור, שהתנגדה למועמדותו של אל-ברדאעי ולמעשה סיכלה אותה, מתנגדת גם למועמד החדש. לדברי יו"ר המפלגה, א-דין הוא בעל זיהוי פוליטי, ואינו טכנוקרט.

"לא נעזוב עד שמורסי יחזור", אמר אחד המפגינים שדורשים את שחרורו ממעצר הנשיא המודח לכתבת העיתון USA TODAY. "אנו מאמינים בדמוקרטיה מערבית. באתי לכאן כי הצבעתי עבורו". לדבריו הצטרף גם מפגין אחר, שטען כי "העם הוא זה שבחר במורסי". לדבריו, הוא בעצמו לא הצביע עבור הנשיא האסלאמיסטי שהודח מתפקידו, אך יש לכבד את ההצבעה הדמוקרטית.

הרוגים בעימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו

עשרות בני אדם נהרגו במהלך סוף השבוע האחרון בעימותים אלימים שפרצו ברחבי מצרים בין תומכיו של הנשיא המודח מורסי לבין מתנגדיו. במקביל, התקבלו דיווחים סותרים בדבר עוצר שהוטל אמש על שתי ערים בסיני.

בקהיר התאספו אתמול המונים על גשר מעל נהר הנילוס לאחר שעימותים פרצו סמוך לכיכר תחריר בין תומכי מורסי למתנגדיו. עימותים, שבחלקם היו מעורבים גם כוחות הביטחון, פרצו גם במספר ערים בדרום מצרים, לאורך תעלת סואץ ובערי הדלתא - כשתומכיו של מורסי צעדו אל עבר בנייני ממשל מקומיים. בכיר במשרד הבריאות של מצרים הוסיף כי לפחות 210 בני אדם נפצעו במהלך העימותים במדינה.

שלושה בני אדם נהרגו קודם לכן, לאחר שכמה מאות מפגינים מתומכי מורסי, ניסו לצעוד אל עבר המתקן הצבאי שבו הוא מוחזק.