מוחמד אל ברדעי יכהן כראש ממשלת המעבר

מהומות הדמים במדינה השכנה לא נפסקות, אך בתוך האנרכיה ששולטת עכשיו מנסים אנשי הצבא לכונן ממשלת מעבר שתשליט סדר עד לכינון בחירות חדשות. הערב אומרים במצרים כי מי שהיה מתנגדו החריף של מורסי, מוחמד אל ברדעי ישמש כראש ממשלת המעבר במדינה

על פי דיווחים שמגיעים הערב ממצרים, עולה כי מוחמד אל-ברדעי יהיה ראש ממשלת המעבר במדינה עד לכינון בחירות חדשות. ברדעי כיהן בעבר כראש הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית. היום מדברים במצרים על חשש כבד שההפיכה בשבוע החולף תוביל לאינתיפאדה של הבדואים בחצי האי סיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

115 מחסומים של הצבא נפרסו בדרום חצי האי, ובנוסף אישרה ישראל באופן מיוחד לצבא המצרי להיפרס בצורה מוגברת בתוך סיני.

אחרי ההפגנות של האחים המוסלמים סתום תפילות יום השישי נפתח למעשה לילה של ממרחץ דמים על מצרים. האלימות שנבלמה זמנית על ידי הנוכחות הצבאית ברחובות פרצה שוב ביתר שאת בקהיר ואלכסנדריה.

לפחות 30 בני אדם נהרגו מאז אתמול (ו') בעימותים אלימים שפרצו ברחבי מצרים בין תומכיו של הנשיא המודח מורסי לבין מתנגדיו. במקביל, מתקבלים דיווחים סותרים בדבר עוצר שהוטל על שתי ערים בסיני, בעוד שבטלוויזיה הממלכית של מצרים דיווחו על העוצר, הצבא הוציא הודעה המכחישה קיומו.

בקהיר התאספו המונים על גשר מעל נהר הנילוס לאחר שעימותים פרצו סמוך לכיכר תחריר בין תומכי מורסי למתנגדיו. עימותים, שבחלקם היו מעורבים גם כוחות הביטחון, פרצו גם במספר ערים בגרום מצרים, לאורך תעלת סואץ ובדלתה כשתומכיו של מורסי צעדו אל עבר בנייני ממשל מקומיים. בכיר במשרד הבריאות של מצרים הוסיף כי לפחות 210 בני אדם נפצעו במהלך העימותים הערב במדינה.

שלושה בני אדם נהרגו מוקדם יותר לאחר שכמה מאות מפגינים, מתומכי מורסי, ניסו לצעוד אל עבר המתקן הצבאי בו מוחזק הנשיא המודח ואש נפתחה לעברם. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי ראה מספר אנשים נופלים על הקרקע עם פגיעות של כדורים.

האלימות בלילה במצרים (רויטרס)

שרשרת של אנשי ביטחון הקיפה את המתקן הצבאי בו הוחזק מורסי, אך עדיין לא ברור מי פתח בירי. דובר מטעם הצבא אמר כי לא כוחות של צבא מצרים הם שפתחו באש לעבר תומכי הנשיא המודח. הוא ציין כי החיילים השתמשו רק באמצעים לפיזור הפגנות.

אחרי שבליל אמש נהרג קצין וארבעה חיילים מצרים נוספים נפצעו במתקפה על תחנת המשטרה באל-עריש, דיווחה הטלוויזיה במצרים כי הרשויות הטילו עוצר על הערים שייח' זוייד ורפיח שבסיני.

מנהיג האחים המוסלמים להמון: "המשיכו במרד"

מוקדם יותר מנהיגם של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, הגיע לכיכר בקהיר בה הפגינו עשרות אלפים מאנשי האחים המוסלמים ושילהב את ההמון. "אנחנו נשארים ברחובות עד שנניף את מורסי על כתפינו ונחזיר אותו לארמון הנשיאות", קרא בדיע למפגינים .

לפחות 30 הרוגים, אש במצרים (רויטרס)

בדבריו הדגיש בדיע כי האחים המוסלמים החליטו להתמיד במרי ובסירוב לשתף פעולה עם הממשל החדש. אל מול המסר להתמדה במאבק, קרא מנהיג בכיר בתנועת האחים המוסלמים אחמד פאהמי למפגינים שלא להתעמת עם הצבא המצרי.

"הצבא המצרי הוא קו אדום שאין לחצותו", אמר פהאמי בהצהרה שפורסמה באמצעי התקשורת במצרים זמן קצר לאחר ש-3 בני אדם נורו במהלך הפגנות התמיכה במורסי. נראה כי כרגע האחים המוסלמים אינם קוראים לאלימות, אך כשהמוני אדם נמצאים ברחובות יחד עם כוחות צבא בתוכם - המצב הוא נפיץ.

למרות הקריאות לאיפוק שני הצדדים לא מבליגים וממשיכים באלימות היום החלו פגישות ושיחות בדרך לכינון הנהגה חדשה ממשלה חדשה וכל זה בלי שיתוף פעולה של האחים המוסלמים. תקופת מעבר לא שקטה מחכה עכשיו למצרים, בינתיים האנרכיה שולטת.