ארה"ב חוששת מהרוגים נוספים במצרים: "די לאלימות, הגנו על המפגינים"

הבית הלבן גינה את האלימות הגוברת במצרים, בין תומכי של הנשיא המודח מורסי למתנגדיו. החל מאמש נהרגו בהפגנות ברחבי המדינה 30 בני אדם ויותר מ-200 נפצעו. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון: "יש להגן על המפגינים"

ההתפרעויות במצרים, הלילה (רויטרס)

בארה"ב מודאגים בשל מותם של 30 בני אדם בעימותים אלימים אמש (ו') במצרים, במהלך ההתנגשויות האלימות בין תומכי הנשיא המודח מוחמד ומורסי ובין מתנגדיו. הבית הלבן קרא להפסיק את שפיכות הדמים וגינה את ההתנגשויות, וגם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, קרא לכוחות הביטחון המצריים למנוע עימותים אלימים ולהגן על המפגינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו מגנים את האלימות במצרים וקוראים לכל הבכירים במדינה לגנות את השימוש בכוח ולמנוע מתומכיהם לנהוג באלימות", מסרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית. במקביל, על פי דיווחים במדינה, הלילה נעצר סגנו של יו"ר ארגון האחים המוסלמים חייראת א-שאטר. הוא נלקח למעצר ע"י כוחות הביטחון בקהיר, בחשד שהסית לאלימות.

מאות פצועים ברחבי קהיר (רויטרס)

בקהיר התאספו החל מאמש המונים על גשר מעל נהר הנילוס לאחר שעימותים פרצו סמוך לכיכר תחריר בין תומכי מורסי למתנגדיו. עימותים, שבחלקם היו מעורבים גם כוחות הביטחון, פרצו גם במספר ערים בדרום מצרים, לאורך תעלת סואץ, כשתומכיו של מורסי צעדו אל עבר בנייני ממשל מקומיים. בכיר במשרד הבריאות של מצרים הוסיף כי לפחות 210 בני אדם נפצעו במהלך העימותים במדינה.

מנהיג האחים המוסלמים: "המשיכו במרד" (AP)

מנהיג האחים המוסלמים להמון: "המשיכו במרד"

אמש (ו'), מנהיגם של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, הגיע לכיכר בקהיר בה הפגינו עשרות אלפים מאנשי האחים המוסלמים ושילהב את ההמון. "אנחנו נשארים ברחובות עד שנניף את מורסי על כתפינו ונחזיר אותו לארמון הנשיאות", קרא בדיע למפגינים.

בדבריו הדגיש בדיע כי האחים המוסלמים החליטו להתמיד במרי ובסירוב לשתף פעולה עם הממשל החדש. אל מול המסר להתמדה במאבק, קרא מנהיג בכיר בתנועת האחים המוסלמים אחמד פאהמי למפגינים שלא להתעמת עם הצבא המצרי.

חשש מהמשך האלימות (AP)

"הצבא המצרי הוא קו אדום שאין לחצותו", אמר פהאמי בהצהרה שפורסמה באמצעי התקשורת במצרים זמן קצר לאחר ש-3 בני אדם נורו במהלך הפגנות התמיכה במורסי. נראה כי כרגע האחים המוסלמים אינם קוראים לאלימות, אך כשהמוני אדם נמצאים ברחובות יחד עם כוחות צבא בתוכם - המצב הוא נפיץ.