מצרים: לפחות 30 הרוגים בעימותים אלימים במדינה

אחרי ההפיכה הרוחות לא נרגעות. עימותים אלימים פרצו בין תומכי מורסי למתנגדיו ברחבי מצרים ולפחות 30 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו. המונים מתמוכי מורסי צעדו בערים אל עבר בנייני הממשל ועימותים התלקחו גם עם כוחות הביטחון. במקביל, הודיעו הרשויות במצרים על עוצר בשתי ערים בצפון סיני, אך הצבא הכחיש את דיווחים אלו

לפחות 30 בני אדם נהרגו אתמול (ו') בעימותים אלימים שפרצו ברחבי מצרים בין תומכיו של הנשיא המודח מורסי לבין מתנגדיו. במקביל, מתקבלים דיווחים סותרים בדבר עוצר שהוטל על שתי ערים בסיני, בעוד שבטלוויזיה הממלכית של מצרים דיווחו על העוצר, הצבא הוציא הודעה המכחישה קיומו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בקהיר התאספו המונים על גשר מעל נהר הנילוס לאחר שעימותים פרצו סמוך לכיכר תחריר בין תומכי מורסי למתנגדיו. עימותים, שבחלקם היו מעורבים גם כוחות הביטחון, פרצו גם במספר ערים בגרום מצרים, לאורך תעלת סואץ ובדלתה כשתומכיו של מורסי צעדו אל עבר בנייני ממשל מקומיים. בכיר במשרד הבריאות של מצרים הוסיף כי לפחות 210 בני אדם נפצעו במהלך העימותים הערב במדינה.

שלושה בני אדם נהרגו מוקדם יותר לאחר שכמה מאות מפגינים, מתומכי מורסי, ניסו לצעוד אל עבר המתקן הצבאי בו מוחזק הנשיא המודח ואש נפתחה לעברם. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי ראה מספר אנשים נופלים על הקרקע עם פגיעות של כדורים.

בדעי שילהב את ההמון (רויטרס)

שרשרת של אנשי ביטחון הקיפה את המתקן הצבאי בו הוחזק מורסי, אך עדיין לא ברור מי פתח בירי. דובר מטעם הצבא אמר כי לא כוחות של צבא מצרים הם שפתחו באש לעבר תומכי הנשיא המודח. הוא ציין כי החיילים השתמשו רק באמצעים לפיזור הפגנות.

אחרי שבליל אמש נהרג קצין וארבעה חיילים מצרים נוספים נפצעו במתקפה על תחנת המשטרה באל-עריש, דיווחה הטלוויזיה במצרים כי הרשויות הטילו עוצר על הערים שייח' זוייד ורפיח שבסיני.

מנהיג האחים המוסלמים להמון: "המשיכו במרד"

מוקדם יותר מנהיגם של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, הגיע לכיכר בקהיר בה הפגינו עשרות אלפים מאנשי האחים המוסלמים ושילהב את ההמון. "אנחנו נשארים ברחובות עד שנניף את מורסי על כתפינו ונחזיר אותו לארמון הנשיאות", קרא בדיע למפגינים .

עוצר בסיני אל מול העימותים (רויטרס)

בדבריו הדגיש בדיע כי האחים המוסלמים החליטו להתמיד במרי ובסירוב לשתף פעולה עם הממשל החדש. אל מול המסר להתמדה במאבק, קרא מנהיג בכיר בתנועת האחים המוסלמים אחמד פאהמי למפגינים שלא להתעמת עם הצבא המצרי.

"הצבא המצרי הוא קו אדום שאין לחצותו", אמר פהאמי בהצהרה שפורסמה באמצעי התקשורת במצרים זמן קצר לאחר ש-3 בני אדם נורו במהלך הפגנות התמיכה במורסי. נראה כי כרגע האחים המוסלמים אינם קוראים לאלימות, אך כשהמוני אדם נמצאים ברחובות יחד עם כוחות צבא בתוכם - המצב הוא נפיץ.