האחים המוסלמים למפגינים: "המשיכו במרד"

בעוד הפגנות הענק במצרים נמשכות הגיע מנהיג תנועת האחים המוסלמים בדעי לקהיר ושילהב את ההמונים. "אנחנו נשארים ברחובות עד שנניף את מורסי על כתפינו ונחזיר אותו לארמון הנשיאות", קרא מול המפגינים בכיכר

"אל תחצו קו אדום". מפגינים בקהיר (AP)

מנהיגם של האחים המוסלמים מוחמד בדיע נאם הערב (ו') בכיכר בקהיר בה מפגינים עשרות אלפים מאנשי האחים המוסלמים. "אנחנו נשארים ברחובות עד שנניף את מורסי על כתפינו ונחזיר אותו לארמון הנשיאות", שילהב בדיע את ההמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו הדגיש בדיע כי האחים המוסלמים החליטו להתמיד במרי ובסירוב לשתף פעולה עם הממשל החדש. אל מול המסר להתמדה במאבק, קרא מנהיג בכיר בתנועת האחים המוסלמים אחמד פאהמי למפגינים שלא להתעמת עם הצבא המצרי.

"הצבא המצרי הוא קו אדום שאין לחצותו", אמר פהאמי בהצהרה שפורסמה באמצעי התקשורת במצרים זמן קצר לאחר ש-3 בני אדם נורו במהלך הפגנות התמיכה במורסי. נראה כי כרגע האחים המוסלמים אינם קוראים לאלימות, אך כשהמוני אדם נמצאים ברחובות יחד עם כוחות צבא בתוכם - המצב הוא נפיץ.

אלפים מתומכי הנשיא המודח מורסי יצאו היום לרחובות קהיר ל"הפגנות יום השישי של ההתנגדות". עם תחילתן של ההפגנות, נהרגו שלושה בני אדם לאחר שכמה מאות מפגינים ניסו לצעוד אל עבר המתקן הצבאי בו מוחזק מורסי. במקביל, הורה נשיא מצרים הזמני עדלי מנסור על פיזור הפרלמנט.

האירוע התרחש לאחר שההמון ניסה להיכנס למתקן הצבאי, אז נפתחה אש לעברם. עד ראייה סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי ראה מספר אנשים נופלים על הקרקע עם פגיעות של כדורים. שרשרת של אנשי ביטחון הקיפה את המתקן הצבאי בו הוחזק מורסי, אך עדיין לא ברור מי פתח בירי. דובר מטעם הצבא אמר כי לא כוחות של צבא מצרים הם שפתחו באש לעבר תומכי הנשיא המודח. הוא ציין כי החיילים השתמשו רק באמצעים לפיזור הפגנות.

ראש המודיעין הכללי במצרים הודח

בעוד הרחובות עדיין סוערים, נמשכת הטלטלה גם במערכת הפוליטית. הטלוויזיה המצרית מדווחת כי נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור פיזר את הפרלמנט בצו. רק הבית העליון של הפרלמנט נותר פעיל לאחר שהבית התחתון כבר פוזר ע"י הרשויות שנשלטו בידי הצבא, עוד טרם בחירתו של מורסי לפני שנה. עוד דווח כי מנסור הדיח את ראש המודיעין הכללי במצרים, הגנרל ראפת שחאטה שמונה על ידי מורסי ומינה במקומו את מוחמד פריד כראש המודיעין.

כוננות בסיני מול ההפגנות (רויטרס)

הצבא המצרי נערך מוקדם יותר בצפון סיני לקראת הפגנות הענק, שהבטיחו עוד אתמול תומכיו של מורסי מיד עם תום תפילות יום השישי. יחד עם זאת הודיע הצבא כי יאפשר לכל הזרמים להפגין כל עוד ההפגנות לא יגלשו לפסים אלימים.

הקריאה אתמול לתומכי הנשיא המודח לצאת ולהפגין - יצאה מתוך מסגד בפרברי הבירה קהיר, שם תומכיו של מורסי התאספו כבר בשבוע שעבר. מאז הודח מורסי מתפקידו, מקיפים את אזור המסגד כלי רכב משוריינים - אך עד כה לא נקטו בפעולה כדי לפנות את המפגינים. "הקואליציה הלאומית קוראת לעם המצרי לצאת לרחובות להפגנות בדרכי שלום אחרי תפילות יום השישי", נאמר בהודעה מטעם תנועת האחים המוסלמים. "אמרו לא למעצרים הצבאיים ולהפיכה הצבאית".