ארדואן על המצב במצרים: "הפיכות הן אויבות הדמוקרטיה"

ראש ממשלת טורקיה ניצב לצד מורסי וזועם על סירובו של המערב לכנות את ההתערבות הצבאית הפיכה ולגנותה. "מי שמסתמך על הרובים שבידיו – לא יכול לבנות דמוקרטיה", אמר ארדואן וקרא: "המערב נכשל במבחן היושר"

"הפיכות הן דבר רע". ארדואן, ארכיון (AP)

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן גינה היום (ו') את התערבותו של הצבא במצרים שהביאה להפלתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי וזעם על כך שהמערב אינו מגדיר את ההתערבות הצבאית כהפיכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי דיווח בסוכנות הידיעות איי.אף.פי, כשהוא מתייחס להיסטוריית ההפיכות בארצו ארדואן הזהיר כי התקוממות צבאית כזו גובה מחיר כבר ואסור לסבול אותה. "לא משנה מה, הפיכות הן דבר רע", הצהיר ראש ממשלת טורקיה, "הפיכות הן ללא ספק אויבות הדמוקרטיה".

לדבריו, מי שמסתמך על הרובים שבידיו, או על כוחה של התקשורת - לא יכול לבנות דמוקרטיה. "דמוקרטיה יכולה להיבנות רק בקלפי", הצהיר מי שהיה ביחסים ידידותיים עם הנשיא המודח מורסי במהלך שנת שלטונו במצרים.

ההמונים יצאו לרחובות (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה השתלח גם במערב על כך שהוא נרתע מלכנות את ההתערבות הצבאית הפיכה, בעוד הוא מברך על החלטת האיחוד האפריקני להשעות את מצרים בשל הפעולות הצבאיות. "המערב נכשל במבחן היושר", טען ארדואן, "בלי להעליב, אבל דמוקרטיה לא יכולה לקבל סטנדרים כפולים".

אלפים מתומכי מורסי ברחובות, 3 נהרגו

בינתיים, שלושה ימים לאחר הדחתו של הנשיא מורסי מכס הנשיאות, יצאו היום אלפים מתמוכי הנשיא המודח לרחובות. מאות מהם ניסו לצעוד אל עבר המתקן הצבאי בו מוחזק מורסי ואש נורתה לעברם. כתוצאה מהירי נהרגו 3 בני אדם.

במקביל, ממשיכה הטלטלה גם במערכת הפוליטית. הטלוויזיה המצרית מדווחת כי נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור פיזר את הפרלמנט בצו. רק הבית העליון של הפרלמנט נותר פעיל לאחר שהבית התחתון כבר פוזר ע"י הרשויות שנשלטו בידי הצבא, עוד טרם בחירתו של מורסי לפני שנה.

עוד דווח כי מנסור הדיח את ראש המודיעין הכללי במצרים, הגנרל ראפת שחאטה שמונה על ידי מורסי ומינה במקומו את מוחמד פריד כראש המודיעין.