צבא מצרים העלה את הכוננות בסיני

בעקבות התקיפה בנמל התעופה באל-עריש, הודיע הצבא המצרי על העלאת הכוננות בחצי האי, אך הדגיש כי לא מדובר במצב חירום. במקביל, נסגר מעבר רפיח ותומכיו של מורסי מתאספים בצפון סיני לקראת הפגנות הענק. דיווח: הממשלה הזמנית תושבע ביום א'

לאחר שקצין נהרג וארבעה חיילים מצרים נוספים נפצעו במתקפה על תחנת המשטרה באל עריש שבחצי האי סיני בלילה (ו'), הכריז צבא מצרים על העלאת כוננות בדרום חצי האי סיני ובאזור סואץ. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי מעבר הגבול ברפיח נסגר גם הוא. במקביל, נערך הצבא המצרי בצפון חצי האי לקראת הפגנות הענק שיערכו תומכיו של מורסי עם תום תפילות יום השישי. 

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 

דובר מטעם הצבא המצרי הכחיש את הדיווחים בעיתון "אל-אהרם", לפיהם הוכרז מצב חירום בחצי האי סיני ובסואץ. לדבריו, הצבא "נמצא בכוננות" - אך לא הוכרז מצב חירום.

 

מוקדם יותר אמר גנרל סמי אל-מתוולי כי מעבר רפיח נפתח לזמן קצר בשעות הבוקר, אך לאחר מכן נסגר בשל המתקפות. "ההחלטה התקבלה בעקבות האירועים האחרונים באזור", הסביר. "לא התקבלו הנחיות לגבי מועד פתיחתו מחדש של מעבר הגבול".  במקביל, דיווח העיתון "אל-גומוהוריה", כי  הממשלה הזמנית של מצרים תושבע כבר ביום ראשון הקרוב.

 

כוננות בחצי האי סיני (רויטרס)

 

חשש ממהומות אלימות ב"שישי של התנגדות"

במקביל, גוברת המתיחות במצרים בשל הפגנות התמיכה שתכננו האחים המוסלמים ברחבי המדינה. התנועה מתכוונת להוציא אלפים לרחובות במה שמכונה על ידם "שישי של התנגדות", למה שהם מכנים הפיכה צבאית שהתקיימה נגד שלטון מורסי.

הצבא, מצידו, הודיע כי יאפשר לכל הזרמים להפגין כל עוד ההפגנות לא יגלשו לפסים אלימים. מנגד, המשיכו המפגינים נגד מורסי גם בלילה את החגיגות בכיכר תחריר - היא סמל המהפכה.  במקביל, תקפו פעילי אסלאם קיצוני בסיני כמה עמדות של הצבא המצרי, ובכללן מחסום בגזרת רפיח - כקילומטר בלבד מגבול רצועת עזה.

נערכים להפגנות הענק (AP)

מקומות נוספים שהותקפו היו באזור כפר ג'ורה, לא רחוק מהכוחות הרב-לאומי המוצב בסיני ובכביש שמוביל מאל-עריש לרפיח בוצעה תקיפה. "הקואליציה הלאומית קוראת לעם המצרי לצאת לרחובות להפגנות בדרכי שלום אחרי תפילות יום השישי", נאמר בהודעה מטעם תנועת האחים המוסלמים. "אמרו לא למעצרים הצבאיים ולהפיכה הצבאית".

הקריאה לצאת להפגין יצאה מתוך מסגד בפרברי הבירה קהיר, שם תומכיו של מורסי התאספו כבר בשבוע שעבר. מאז הודח מורסי מתפקידו, מקיפים את אזור המסגד כלי רכב משוריינים - אך עד כה לא נקטו בפעולה כדי לפנות את המפגינים. אמש דווח במצרים כי הרשויות מקיימות חקירה לקראת העמדתו לדין של מורסי באשמת ביזוי בית המשפט.

הפיכה שנייה במצרים - הסיקור המלא:

"שישי של התנגדות": חשש ממהומות

מצרים: ירי לעבר עמדות הצבא בסיני

בכיר באחים המוסלמים: "ההפיכה תוביל לאלימות"

צווי מעצר למנהיג האחים המוסלמים וסגנו

ההפיכה בתמונות: עידן חדש במצרים

הפיכה במצרים: מנסור הושבע לנשיא

לילה של אלימות ברחבי מצרים

אובמה שוקל להפסיק הסיוע למצרים

"הדליקו זיקוקים ושירו שיר"

מורסי מגיב: "גנבו לנו את השלטון"

הצבא למורסי: "אינך נשיא מצרים" 

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים"

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"