"שישי של התנגדות": חשש ממהומות במצרים

כוננות במצרים לקראת יום ההפגנות הגדול שעליו הכריזה מפלגת האחים המוסלמים לאחר הדחתו של הנשיא האסלאמיסטי מורסי מארמון הנשיאות. "צאו להפגנות בדרכי שלום מיד לאחר תפילות יום השישי", קראו אמש במפלגה. בלילה: חייל מצרי נהרג וארבעה חיילים נפצעו במתקפה על תחנת המשטרה ברפיח ועל עמדת הצבא באל-עריש

אחרי הפגנות הענק שהובילו להפיכה במצרים, מתוכננת היום (ו') תגובת האחים המוסלמים: התנועה מתכוונת להוציא אלפים לרחובות במה שמכונה על ידם "שישי של התנגדות", למה שהם מכנים הפיכה צבאית שהתקיימה נגד שלטון מורסי. בלילה נהרג קצין בצבא המצרי וארבעה חיילים נוספים נפצעו במתקפות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצבא, מצידו, הודיע כי יאפשר לכל הזרמים להפגין כל עוד ההפגנות לא יגלשו לפסים אלימים. מנגד, המשיכו המפגינים נגד מורסי גם בלילה את החגיגות בכיכר תחריר - היא סמל המהפכה.  במקביל, תקפו פעילי אסלאם קיצוני בסיני כמה עמדות של הצבא המצרי, ובכללן מחסום בגזרת רפיח - כקילומטר בלבד מגבול רצועת עזה.

מקומות נוספים שהותקפו היו באזור כפר ג'ורה, לא רחוק מהכוחות הרב-לאומי המוצב בסיני ובכביש שמוביל מאל-עריש לרפיח בוצעה תקיפה. "הקואליציה הלאומית קוראת לעם המצרי לצאת לרחובות להפגנות בדרכי שלום אחרי תפילות יום השישי", נאמר בהודעה מטעם תנועת האחים המוסלמים. "אמרו לא למעצרים הצבאיים ולהפיכה הצבאית".

הקריאה לצאת להפגין יצאה מתוך מסגד בפרברי הבירה קהיר, שם תומכיו של מורסי התאספו כבר בשבוע שעבר. מאז הודח מורסי מתפקידו, מקיפים את אזור המסגד כלי רכב משוריינים - אך עד כה לא נקטו בפעולה כדי לפנות את המפגינים. אמש דווח במצרים כי הרשויות מקיימות חקירה לקראת העמדתו לדין של מורסי באשמת ביזוי בית המשפט.

הפגנה של תומכי מורסי (רויטרס)

"לא בוצעה הפיכה"

אחד החששות הגדולים בהנהגה המצרית הוא מההגדרה הרשמית של חילופי השלטון המהירים במדינה. בחירת המונחים למהלך הינה משמעותית כיוון שהפלתו של מנהיג נבחר באופן כללי היא עילה להפעלת סנקציות כלכליות ויכולה לפגוע הסיוע האמריקני למצרים. בשל כך, שר החוץ של מצרים, מוחמד כאמל עמרו, שוחח אמש (ה') עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בטלפון ואמר כי מפלתו של מורסי לא היתה הפיכה. "ארה"ב היא שותפה אסטרטגית של מצרים ורווחתה של מצרים חשובה עבורה", אמר עמרו לעמיתו האמריקני. שר החוץ המצרי הגיש את התפטרותו אתמול למורסי אבל נשאר אחראי על משרד החוץ - לפחות עד שתוכרז ממשלה זמנית חדשה.

"אני מקווה שארה"ב קוראת את המצב נכונה", אמר, "כי לא מדובר בהפיכה צבאית בשום דרך. למעשה, זו הייתה הכרעה של רצון העם".