האחים המוסלמים לתומכי הנשיא מורסי: "צאו לרחובות"

למרות קריאתו של מנסור לשיתוף פעולה, תנועת האחים המוסלמים קוראת לאזרחי מצרים לצאת מחר לרחובות ולהפגין נגד הדחתו של הנשיא. בהודעה מטעמם מבקשים המארגנים: "הפגינו בדרכי שלום"

האם מצרים עומדת בפני התנגשות אלימה? לאחר שמוקדם יותר היום (ה') קרא הנשיא הזמני מנסור לשיתוף פעולה בין כל הזרמים במדינה, הערב קוראת מפלגת האחים המוסלמים לתומכי מורסי לצאת לרחובות, ל"יום שישי של התנגדות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"הקואליציה הלאומית קוראת לעם המצרי לצאת לרחובות להפגנות בדרכי שלום אחרי תפילות יום השישי", נאמר בהודעה מטעם תנועת האחים המוסלמים. "אימרו לא למעצרים הצבאיים ולהפיכה הצבאית".

הקריאה לצאת להפגין יצאה מתוך מסגד בפרברי הבירה קהיר, שם תומכיו של מורסי התאספו כבר בשבוע שעבר. החל מאתמול, אז הודח מורסי מתפקידו, מקיפים את אזור המסגד כלי רכב משוריינים - אך עד כה לא נקטו בפעולה כדי לפנות את המפגינים. הערב דווח במצרים כי הרשויות מקיימות חקירה לקראת העמדתו לדין של מורסי באשמת ביזוי בית המשפט.

"לא נקבל את ההפיכה"

הנשיא החדש עדלי מנסור (הטלוויזיה המצרית)
מוקדם יותר היום הודיע מוחמד בלתגי, בכיר באחים המוסלמים, כי ארגונו לא יפנה לדרך של מאבק מזוין. "לא נקבל את ההפיכה במצרים", אמר, "אך גם לא נשתמש בנשק כדי להיאבק בה". בדברים שנשא במסיבת עיתונאים במסגד בקהיר, אמר בלתגי כי "ההפיכה תדחוף קבוצות קיצוניות אחרות לפעול באלימות", והוסיף: "העולם החופשי דוחף את מצרים למצב של תוהו ובוהו ויביא למצב שבו קבוצות שוליים ירימו את נשקן וישתמשו בו".

במקביל ממשיכה ההפיכה השנייה במצרים לעורר תגובות מרחבי העולם. נשיא תוניסיה מונסף מרזוקי, ראש המדינה הראשון שעלה לשלטון בעקבות "האביב הערבי", אמר כי הדחתו של מורסי בידי הצבא אינה מקובלת וקרא להבטיח את שלומו. נשיא צרפת פרנסואה הולנד התייחס גם הוא למצב במצרים. לדבריו, התהליך הדמוקרטי במדינה נעצר ועליו לחזור למסלול במהירות האפשרית.

אשכנזי: "לא נשקפת סכנה לישראל"

גבי אשכנזי. לא מוטרד (AP)
הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי התייחס מוקדם יותר להפיכה השנייה במצרים ולהשפעתה האפשרית על המצב הביטחוני בישראל. "אני לא חושב שהצבא המצרי עסוק היום במשהו מעבר למצב הפנימי במצרים. לא נשקפת סכנה מיידית לישראל", אמר.

"אני חושב שהסיכון יכול לנבוע למשל מסיני", מזהיר אשכנזי. "ככל שהצבא המצרי יהיה עסוק בעניינים פנימיים ושליטתו בסיני תקטן - זה יאפשר יותר מרחב לאחרים לפעול מתוך סיני לעבר מדינת ישראל".

בכירי האחים המוסלמים נעצרו במצרים

נעצר. מנהיג האחים המוסלמים מוחמד בדיע (רויטרס)
משרד התובע הכללי במצרים הורה היום לעצור את מנהיג תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע ואת סגנו, חייראת א-שאטר - כך אמרו גורמים משפטיים וביטחוניים בקהיר. מעצר שני הבכירים הוא חלק ממבצע רחב היקף של הצבא נגד האחים המוסלמים, שבמסגרתו נעצרו כבר מאות פעילי התנועה והוטלו מגבלות תנועה על בכיריה.

א-שאטר, איש עסקים עשיר המוגדר כאסטרטג הפוליטי הבכיר של התנועה, היה המועמד המועדף להתמודד על הנשיאות בבחירות שנערכו לפני שנה, אך נפסל מהתמודדות בעקבות הרשעה פלילית בעברו ופינה את המקום למורסי.

הפיכה שנייה במצרים - הסיקור המלא:

בכיר באחים המוסלמים: "ההפיכה תוביל לאלימות"

צווי מעצר למנהיג האחים המוסלמים וסגנו

ההפיכה בתמונות: עידן חדש במצרים

הפיכה במצרים: מנסור הושבע לנשיא

לילה של אלימות ברחבי מצרים

אובמה שוקל להפסיק הסיוע למצרים

"הדליקו זיקוקים ושירו שיר"

מורסי מגיב: "גנבו לנו את השלטון"

הצבא למורסי: "אינך נשיא מצרים" 

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים"

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"