בכיר באחים המוסלמים: "ההפיכה במצרים תביא לאלימות"

בתנועתו של הנשיא המודח מורסי מזהירים מפני כוונתן של קבוצות שוליים קיצוניות לפנות למאבק מזוין במדינה בעקבות המפלה שספגה המפלגה האסלאמיסטית אמש. "אנו לא נרים את הנשק", אמר מוחמד בלתגי, בכיר המפלגה

ההמונים בכיכר תחריר (רויטרס)

ביום שאחרי הדחתו של הנשיא האסלאמיסטי מוחמד מורסי מתפקידו, ושעות ספורות לאחר השבעתו לנשיאות של עדלי מנסור, הודיע היום (ה') בכיר באחים המוסלמים, מוחמד בלתגי, כי ארגונו לא יפנה לדרך של מאבק מזוין. "לא נקבל את ההפיכה במצרים", אמר, "אך גם לא נשתמש בנשק כדי להיאבק בה". במקביל, נעצר בכיר אחר במפלגה, מוחמד בדיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שנשא במסיבת עיתונאים במסגד בקהיר, אמר בלתגי כי "ההפיכה תדחוף קבוצות קיצוניות אחרות לפעול באלימות", והוסיף: "העולם החופשי דוחף את מצרים למצב של תוהו ובוהו ויביא למצב שבו קבוצות שוליים ירימו את נשקן וישתמשו בו". בתוך כך, נעצרו 300 מאנשי "האחים המוסלמים והועבר לבתי סוהר בקהיר.

צווי מעצר הוצאו למנהיג האחים המוסלמים וסגנו

אחרי הדחת הנשיא מורסי, הצבא המצרי ממשיך לפעול נגד תנועת האחים המוסלמים ולעצור את ראשיה. הורה הבוקר משרד התובע הכללי לעצור את מנהיג התנועה, מוחמד בדיע ואת סגנו, חייראת א-שאטר - כך אמרו גורמים משפטיים וביטחוניים בקהיר.

שטאר, איש עסקים עשיר המוגדר כאסטרטג הפוליטי הבכיר של התנועה, היה המועמד המועדף להתמודד על הנשיאות בבחירות שנערכו לפני שנה, אך נפסל מהתמודדות בעקבות הרשעה פלילית בעברו ופינה את המקום למורסי.

מעצר שני הבכירים הוא חלק ממבצע רחב היקף של הצבא נגד האחים המוסלמים, שבמסגרתו נעצרו כבר מאות פעילי התנועה והוטלו מגבלות תנועה על בכיריה.

למורסי הוצע לעזוב למדינה אחרת

הבוקר דיווח העיתון המצרי "אל אהרם" על המגעים שהתקיימו בין הצבא לנשיא מורסי טרם הדחתו. על פי הדיווח, למורסי הוצע לעזוב את מצרים לתימן, לקטאר, לטורקיה או ליעד אחר, אך הוא סירב להתפטר ובעקבות כך לקח הצבא את השליטה לידיו.

עוד דווח כי בתנועת האחים המוסלמים שקלו הצעה, שלפיה מורסי יפרוש מרצונו מהתפקיד ומהחיים הפוליטיים, אך ביקשו זמן נוסף להתייעצויות ובכך הביאו לביטול ההצעה.

הפיכה שנייה במצרים - הסיקור המלא:

לילה של אלימות ברחבי מצרים

מוחמד מורסי נעצר בידי הצבא

אובמה שוקל להפסיק הסיוע למצרים

"הדליקו זיקוקים ושירו שיר"

מורסי מגיב: "גנבו לנו את השלטון"

הצבא למורסי: "אינך נשיא מצרים" 

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

האיש שאליו נושאת מצרים את עיניה: מי אתה א-סיסי?

האולטימטום במצרים פקע; מורסי קורא להקמת ממשלה זמנית

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון