בעולם מגיבים למהפכה במצרים: "מודאגים – ומקווים שהדמוקרטיה תישמר"

שעות לאחר הודעת הצבא על הדחת מורסי - נשיא שנבחר לתפקידו לראשונה בבחירות דמוקרטיות, בעולם מביעים דאגה מהמצב במצרים ומייחלים שהעם המצרי ימשיך לצעוד בדרך הדמוקרטיה. "מקווים שהפלגים השונים במדינה יגיעו להסכמות"

קרא לנהוג באיפוק. מזכ"ל האו"ם (רויטרס)

דאגות לצד חגיגות: שעות לאחר השלמת המהפכה השנייה של מצרים והדחת הנשיא המכהן מוחמד מורסי מכסאו, בעולם תומכים בעם המצרי ובכך שהוא שואף לממש את רצונותיו וחלומותיו, אבל גם מביעים דאגה נוכח ההתפתחויות החדשות והדרמטיות במדינת הנילוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות מקרוב - ובדאגה גדולה. אנו קוראים לכל המעורבים בהפיכה למצוא את הנתיב לכינון דמוקרטיה, להתנער מאלימות ולכנס את כלל הגורמים הפוליטיים במדינה לשיח דמוקרטי", אמר שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה. "אני מקווה ממעמקי לבי שיימצא הערוץ לשיחות בין כלל הגורמים במצרים ושיושגו הסכמות. לדמוקרטיה הצעירה הזו מגיעה הזדמנות חוזרת. אלו הן 5 הדקות הראשונות של שעה היסטורית בתולדות מצרים".

"אנו מפצירים בכל הצדדים לשוב להליך דמוקרטי שיכלול עריכת בחירות חופשיות לפרלמנט ולנשיאות ואישורה של חוקה חדשה שתושג בהסכמה מלאה, זאת על מנת לאפשר למצרים להשלים את המעבר שלה לדמוקרטיה", הצהירה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

מזכ"ל האו"ם באן-קי מון קרא להרגעת הרוחות במדינה ולשמירה על זכויות חופש הביטוי וההתאגדות. "מצרים רבים השמיעו את קולם ונתנו ביטוי לתסכול עמוק וחששות לגיטימיים. עם זאת, התערבות צבאית בענייני המדינה היא תמיד מדאיגה ולכן יהיה חיוני למצרים לחזק את השלטון האזרחי במהירות על פי עקרונות של דמוקרטיה", אמר באן.  

אובמה: נבחן את הסיוע המוענק למצרים

מתווה הסיוע למצרים ישונה? הנשיא אובמה (רויטר)
נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע הלילה "דאגה עמוקה" מההפיכה הצבאית במצרים עם הדחתו של הנשיא מורסי בידי הצבא והקמת ממשלה זמנית בראשות ראש בית הדין החוקתי העליון במצרים. הנשיא קורא למעבר דמוקרטי אל ממשלה אזרחית נבחרת מהר ככל האפשר.

בהצהרה כתובה שפרסם הבית הלבן הנשיא אובמה הודיע כי הוא הורה לרשויות האמריקניות לבחון את ההשלכות של ההפיכה הצבאית במצרים והאם לשנות את הסיוע שמקבלת מצרים מארה"ב. אובמה עודד את הצבא המצרי שלא לעצור את הנשיא המודח מורסי ואת תומכיו.

"במהלך תקופה שעדיין איננו יודעים את אורכה, אנו מצפים מהצבא המצרי לוודא שכל הזכויות של הגברים והנשים במצרים לא נפגעות, כולל הזכות להפגנה חופשית והליכים משפטיים הוגנים ותקינים בבתי המשפט האזרחיים".