שחר של עידן חדש: מצרים מתעוררת ליום שאחרי המהפכה

שעות ספורות אחרי ההצהרה הדרמטית של הגנרל א-סיסי על הדחת נשיא מצרים המכהן מוחמד מורסי מתפקידו, ומיליוני מצרים עדיין חוגגים את המהפכה השנייה במדינת הנילוס. הנשיא המודח מורסי נעצר, מחליפו הזמני עדלי מנסור יושבע היום לתפקידו

עידן חדש במצרים (רויטרס)

שנה וארבעה ימים אחרי שהושלמה המהפכה במצרים והנשיא הנבחר מוחמד מורסי עלה לשלטון, מצרים מתעוררת לבוקר שאחרי הדחתו של מורסי והשלמת המהפכה השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך שלושה ימים וחצי בלבד הושלמה ההפיכה השנייה שהדיחה את מנהיג האחים המוסלמים מכסאו ופותחת עידן חדש של שלטון במדינת הנילוס. גם בשעות אלה נמצאים מצרים רבים ברחבי הכיכר בלב קהיר וחוגגים את המהפכה השנייה שהושלמה.

היום צפוי להיות מושבע לתפקיד נשיא מצרים בפועל מי שעומד בראש בית הדין החוקתי העליון, עדלי מנסור. הוא יכהן בתפקיד זה באופן זמני עד לעריכת בחירות חדשות לפרלמנט ולנשיאות. במהלך תקופת ממשלת המעבר, החוקה תושהה ובית הדין החוקתי ינסח חוק חדש לבחירות פרלמנטריות.

אמש פירט שר ההגנה המצרי, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי את "מפת הדרכים" להעברת השלטון במצרים מידי האחים המוסלמים שתכלול כמה שלבים. הגנרל הבטיח כי המטרה היא להבטיח את חופש ההתארגנות והתקשרות ואמר שיוקמו מוסדות אזרחיים לניהול המדינה. א-סיסי הדגיש כי הצבא עצמו לא יהיה חלק מהמוסדות האלה ואמר כי "תוקם גם ועדה עליונה לפיוס לאומי, שתהיה לה אמינות ותייצג את כל הזרמים".

הנשיא מורסי נעצר, החגיגות נמשכו לאורך כל הלילה 

במהלך הלילה נמשכו החגיגות של מיליוני מצרים בכיכר תחריר, זאת לצד עימותים אלימים שהביאו ל-14 הרוגים ולפצועים רבים. הצבא המצרי ניסה להגן על המפגינים וחצץ ביניהם לבין תומכיו המאוכזבים והמתוסכלים של הנשיא המודח מורסי.

החגיגות בכיכר תחריר, לפנות בוקר

הודח ונעצר. מורסי (AP)
מורסי עצמו נעצר הלילה בידי הצבא המצרי והועבר למתקן צבאי. "נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי מוחזק על ידי הרשויות", כך אמר דובר האחים המוסלמים במהלך הלילה. אמש הודיע הצבא המצרי כי מורסי אינו נשיא מצרים יותר והעביר את השלטון לנשיא בית המשפט החוקתי העליון עד לעריכת בחירות חדשות במדינה.

אחמד עארף, דובר האחים המוסלמים, אמר כי מוחמד מורסי ועוזרו הבכיר עאסם אל חדד מוחזקים במתקן צבאי בבירה, אך הוא לא ידע להגיד היכן בדיוק. בכיר במערכת הביטחון המצרית מסר כי הם מוחזקים בבסיס מודיעין.