הכירו את עדלי מנסור - נשיא מצרים הזמני

לאחר ההודעה הדרמטית של שר ההגנה המצרי עבד אל-פתח א-סיסי לפיה נשיא מצרים מוחמד מורסי מודח מתפקידו, החל עידן חדש במדינת הנילוס: עד לכינון בחירות חדשות לפרלמנט ולנשיאות במצרים, ראש בית המשפט החוקתי העליון של מצרים עדלי מנסור יכהן כנשיא בפועל. מי הוא האיש שיוביל את מצרים עד לבחירת נשיא חדש?

עדלי מנסור (חדשות 2)

מורסי הודח מכסאו, מנסור יתפוס את מקומו: החל מאמש, לאחר ההודעה הדרמטית של שר ההגנה המצרי על הדחת הנשיא מוחמד מורסי וכינון ממשלה זמנית עד לקיום בחירות חדשות לנשיאות ולפרלמנט, יש נשיא חדש וזמני לרפובליקה הערבית של מצרים - עדלי מנסור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנסור בן ה-68 מכהן כיום כראש בית המשפט החוקתי העליון של מצרים ומונה הלילה לנשיאה הזמני של המדינה הערבית הגדולה בעולם. מנסור הוא בוגר בית הספר למשפטים של אוניברסיטת קהיר ובעל תואר שני במשפטים ובמדעי הניהול.

מאז 1992 הוא מכהן בבית המשפט העליון החוקתי של מצרים ושימש כנשיא בית המשפט העליון וסגן בית המשפט החוקתי העליון. החל מהלילה הוא משמש כנשיאה החדש של מצרים - ונראה כי לעובדה שהוא אינו מזוהה עם אף מפלגה יש חשיבות מכרעת ליציבות במצרים עד לעריכת הבחירות החדשות בתוך כמה חודשים.

מי הוא הנשיא הזמני עדלי מנסור? מתוך שידורי רשת אל-גז'ירה

מנסור ישמש כגורם שישלוט במצרים בתקופת המעבר בה תתקיים ממשלה זמנית בהשתתפות כל הגורמים הפוליטיים במדינה. המועצה תכונן חוקה חדשה למצרים, כשההמטרה היא לצלוח את השלב הקצר הזה כדי להוביל לבחירות חדשות לפרלמנט ולנשיאות.

הגנרל א-סיסי. המושכות גם בידיו (רויטרס)

הגורמים שיסייעו למנסור לצלוח את תקופת המעבר שעד לבחירות יהיו בכירי הצבא במדינה, כשבראשם שר ההגנה שמינה הנשיא המודח מורסי בעצמו ומי שהודיע על סיום כהונתו, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי. לא-סיסי יסייע גם רמטכ"ל צבא מצרים, הגנרל סידקי סובחי ומי ששימש כיועצו של מורסי וכיהן בעברו כרמטכ"ל, הגנרל סמי ענאן.  

הפיכה שנייה במצרים - הסיקור המלא:

לילה של אלימות ברחבי מצרים

מוחמד מורסי נעצר בידי הצבא

אובמה שוקל להפסיק הסיוע למצרים

"הדליקו זיקוקים ושירו שיר"

מורסי מגיב: "גנבו לנו את השלטון"

הצבא למורסי: "אינך נשיא מצרים" 

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

האיש שאליו נושאת מצרים את עיניה: מי אתה א-סיסי?

האולטימטום במצרים פקע; מורסי קורא להקמת ממשלה זמנית

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים"

התכנית של צבא מצרים: פיזור הפרלמנט והשעיית החוקה

שר ההגנה למורסי: "תתפטר - כדי לחסוך בדם"

סיכויי מורסי לשרוד קלושים

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"