אחרי ההדחה: אלימות בעשרות ערים ברחבי מצרים

הדחתו של מורסי לא מביאה שקט למצרים: בעשרות רבות של ערים בעיר פרצו תגרות אלימות בין תומכי הצבא לבין תומכי האחים המוסלמים. לפחות 14 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו מאז שהודיע הצבא על העברת הנשיא מוחמד מורסי מתפקידו

עימותים כל הלילה במצרים (AP)

הדחתו של הנשיא מורסי מעודדת את האלימות ברחובות מצרים בהתנגשויות אלימות בין תומכי מורסי לבין מתנגדיו. לאחר ההדחה פרצו מהומות בעשרות מערי מצרים - 14 בני אדם לפחות נהרגו מאז שהגנרל א-סיסי הודיע כי מורסי אינו נשיא מצרים יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפחות שמונה מההרוגים דווחו בעיר מארסה שבצפון הדלתא של הנילוס, שם בכיר במנגנון הביטחון ועוד שני חיילים הם בין ההרוגים בהתנגשויות.

שלושה בני אדם נהרגו ועוד לפחות 50 נפצעו בעימותים באלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במצרים, כך על פי סוכנות הידיעות המצרית הרשמית. אש מנשק אוטומטי, אבנים וסלעים שנזרקו היו רק חלק מהמראות שהיו הלילה בשכונות של העיר השוכנת על חוף הים התיכון.

אחת מההרוגות הייתה אישה שנדקרה בבטנה. עוד שניים נהרגו מפגיעת כדורי ציד. "אנו מתמודדים עם המצב, קראנו לתגבורת ביטחונית באזור", אמר מפקד המשטרה המקומית.

מטה האחים המוסלמים הועלה באש

שלושה בני אדם נהרגו בעיר הדרומית מיניה, שנים מהם שוטרים. עוד 14 בני אדם נפצעו. עשרות בני אדם נפצעו בעיר פאיום שמדרום לקהיר כשחבורות צעירים פרצו למטה מפלגת האחים המוסלמים והעלו אותו באש.

האלימות הקשה במצרים פרצה לאחר שאמש הגנרל א-סיסי פנה לאומה המצרית בשידור חי ואמר "הצבא המצרי בא להצלת העם. אנחנו באים בשירות הציבור ופועלים כדי לספק את ההגנה הדרושה לתביעות המהפכה". עם הכרזת הצבא על סוף שלטון מורסי, החלו ההמונים בחגיגות שמחה בכיכרות שנמשכו כל הלילה.

א-סיסי פירט את "מפת הדרכים" להעברת השלטון במצרים מידי האחים המוסלמים שכוללת כמה שלבים. הוא אמר כי ימונה נשיא זמני למצרים עד לבחירות חדשות והוא יהיה ראש בית הדין העליון עדלי מנסור. בנוסף, החוקה תושהה ובית הדין החוקתי ינסח חוק חדש לבחירות פרלמנטריות.

הגנרל הבטיח כי המטרה היא להבטיח את חופש ההתארגנות והתקשרות ואמר שיוקמו מוסדות אזרחיים לניהול המדינה. א-סיסי הדגיש כי הצבא עצמו לא יהיה חלק מהמוסדות האלה ואמר כי "תוקם גם ועדה עליונה לפיוס לאומי, שתהיה לה אמינות ותייצג את כל הזרמים".