הצבא נכנס לקהיר: "הפיכה במצרים; טנקים נעים ברחובות"

מצרים כולה מחכה להודעת הצבא, לאחר שהאולטימטום למורסי פקע, אך עוד לפני ההצהרה הדרמטית כוחות גדולים הוצבו ברחבי הבירה, הנשיא הועבר מהארמון לבסיס צבאי והוטלו הגבלות על בכירי האחים המוסלמים

דרמה במצרים: הצבא אמנם טרם מסר את הודעתו, אך דובר תנועת האחים המוסלמים אמר הערב (ד') כי "ההפיכה הצבאית במצרים החלה, טנקים החלו לנוע ברחובות". על פי דיווח ב-BBC, נצפו טנקים על גשר ה-6 באוקטובר במרכז קהיר. גם עוזרו של הנשיא מורסי פרסם מסר בשמו לעם המצרי, שבו הוא קורא להתנגד להפיכה הצבאית ב"דרכי שלום" ומדגיש: "אל תעשו שימוש באלימות". הצטרפו לשידור החי מכיכר תחריר, שם התאספו מאות אלפים הדורשים את התפטרות מורסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים ממצרים, שתי הדיוויזיות האחראיות על תכנית החירום נעות לעבר מרכז קהיר, מה שמעיד כי הצבא פועל לפני שהוא מוסר את ההודעה הרשמית - שתבוא רק אחרי שננקטו הצעדים בשטח ונוצר מצב חדש.

במסגרת הצעדים שמבצע הצבא, לקחו קציני המשמר הרפובליקאי את מורסי מהארמון ובקהיר העבירו אותו לאחד ממחנות הצבא. בנוסף, הוצא צו שאוסר על שורת בכירים מהאחים המוסלמים ובראשם מורסי לעזוב את המדינה. הנשיא קיבל גם רשימה מאוד מצומצמת של אנשים וטלפונים שעמם הוא יכול לעמוד בקשר. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי אנשי הצבא השתלטו אחר הצהריים על תחנת הטלוויזיה הממלכתית בקהיר - וכל עובדיה התבקשו לפנות את המבנה.

מורסי קורא להקים ממשלה זמנית

הנשיא מצידו קורא להקמת ממשלה זמנית, שבהרכבתה יהיו שותפים ארגוני האופוזיציה המצרית. מורסי מציע שאחרי הקמת הממשלה הזמנית, כל הסיעות הפוליטיות במצרים יסכמו ביניהן על זהותו של העומד בראש הממשלה. מנגד, באופוזיציה כבר מחכים להודעת הצבא וראש מפלגת האופוזיציה, טאוויל אל-בנאווי, אמר: "זה עניין של זמן עד שמשטרו של מורסי יושלך לפח הזבל של ההיסטוריה".

עוזרו של הנשיא מורסי פרסם לפני זמן קצר מסר בשמו לעם המצרי, ובו הוא קורא להתנגד להפיכה הצבאית בדרכי שלום, ומדגיש: "אל תעשו שימוש באלימות".

א-סיסי: "מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול"

שר ההגנה הגנרל עבד אל פתח א-סיסי, שהפך לדמות המרכזית בדרמה במצרים, נועד בשעות האחרונות עם שייח אל-אזהר, ראש חכמי הדת המוסלמים של מצרים, עם האפיפיור הקופטי ועם ראשי האופוזיציה, והציג את "מפת הדרכים" של הצבא לכינון ממשלת מעבר אזרחית ועריכת בחירות חדשות .

משוריינים בלב קהיר (AP)

משרד הפנים המצרי הודיע על תמיכתו בצבא והבטיח לפעול נגד כל מעשי האלימות. יחד עם זאת, ראשי תנועת "תַמַרוּד" (המרד), המובילה את המחאה, קוראים היום להמונים להתאסף מול הדיוויזיות הצבאיות בקהיר.

כיממה לאחר נאומו של הנשיא מורסי, שבו דחה את האולטימטום שהציב לו צבא מצרים, אומר ראש הצבא הגנרל עבד אל-פתח אל-סיסי כי צבאו מוכן למות בהגנה על העם נגד "טרוריסטים" וקיצוניים. הפיקוד הצבאי הבכיר כונס לישיבת חירום.

מורסי יודח? (ap)

ההצהרה פורסמה בעמוד פייסבוק המזוהה עם המועצה הצבאית העליונה, בראשה עומד א-סיסי, ודווחה ברשת אל-ג'זירה. "המפקד העליון של הכוחות המזוינים אמר שזה יהיה מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול טרור או להיות מאוים", נכתב בפוסט שכותרתו "השעות האחרונות".עוד נכתב כי, "אנו נשבעים לאלוהים שנקריב את דמנו למצרים ולעם נגד כל הטרוריסטים, הקיצוניים והבורים". הציטוט יוחס כאמור לא-סיסי.

המפגינים מציפים את כיכר תחריר, "הפיכה במ (רויטרס)