הפיכה שנייה במצרים - הצבא הודיע למורסי: "אינך נשיא יותר"

ראש הצבא א-סיסי הודיע כי מוחמד מורסי מודח מתפקידו. הוא הדגיש כי הצבא פעל בחודשים האחרונים לקיים דו שיח בהשתתפות כל הגורמים בפוליטיים במצרים, אך מורסי סירב. הוא הבהיר כי החוקה הושהתה ואמר כי יתקיימו בחירות חדשות. עם קבלת ההודעה, פתחו ההמונים בחגיגות ברחבי מצרים

מפלה לאחים המוסלמים - שנה בלבד אחרי שעלה לשלטון מדיח צבא מצרים את הנשיא מוחמד מורסי: בהודעה דרמטית של ראש הצבא הערב (ד') אמר הגנרל א-סיסי כי "הצבא המצרי בא להצלת העם. אנחנו באים בשירות הציבור ופועלים כדי לספק את ההגנה הדרושה לתביעות המהפכה". עם הכרזת הצבא על סוף שלטון מורסי, החלו ההמונים בחגיגות שמחה בכיכרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

א-סיסי פירט את "מפת הדרכים" להעברת השלטון במצרים מידי האחים המוסלמים שכוללת כמה שלבים. הוא אמר כי ימונה נשיא זמני למצרים עד לבחירות חדשות והוא יהיה ראש בית הדין העליון עדלי מנסור. בנוסף, החוקה תושהה ובית הדין החוקתי ינסח חוק חדש לבחירות פרלמנטריות.

הגנרל הבטיח כי המטרה היא להבטיח את חופש ההתארגנות והתקשרות ואמר שיוקמו מוסדות אזרחיים לניהול המדינה. א-סיסי הדגיש כי הצבא עצמו לא יהיה חלק מהמוסדות האלה ואמר כי "תוקם גם ועדה עליונה לפיוס לאומי, שתהיה לה אמינות ותייצג את כל הזרמים".

ההמונים בכיכר תחריר (רויטרס)

"הצבא יבלום כל ניסיון לייצר אלימות"

הוא שלח אזהרה גם לאחים המוסלמים ותומכיהם ואמר: "הצבא יעמוד יחד עם אנשי כוחות הפנים נגד כל ניסיון לייצר אלימות".

"הצבא עשה מאמצים באופן ישיר ועקיף כדי למנוע את המשבר וכדי להשיג פיוס לאומי בין כל הכוחות הפוליטיים - לרבות הנשיא מורסי", הסביר א-סיסי. "מאז חודש נובמבר קראנו לדו-שיח לאומי. כל הכוחות הפוליטיים נענו לו, אבל מורסי סירב. הצבא הציע דרכים לצאת מהמשבר הנוכחי והזהיר מפני פגיעה במוסדות המדינה. מורסי לא נענה לתביעות העם. בהתאם לאחריות הלאומיות וההיסטורית, הצבא נדרש לקיים התייעצויות כדי לשרטט 'מפת דרכים' לבניית חברה מצרית מוצקה".

סוף שלטון מורסי (רויטרס)

הצבא פרס כוחות גדולים בקהיר

מוקדם יותר הערב אמר דובר תנועת האחים המוסלמים כי "ההפיכה הצבאית במצרים החלה, טנקים החלו לנוע ברחובות". על פי דיווח ב-BBC, נצפו טנקים על גשר שישה באוקטובר במרכז קהיר. גם עוזרו של הנשיא מורסי פרסם מסר בשמו לעם המצרי, שבו הוא קורא להתנגד להפיכה הצבאית ב"דרכי שלום" והדגיש: "אל תעשו שימוש באלימות".

על פי הדיווחים ממצרים, שתי הדיוויזיות האחראיות על תכנית החירום נעו לעבר מרכז קהיר, מה שמעיד כי הצבא פעל עוד לפני שהוא מוסר את ההודעה הרשמית כדי ליצור מצב חדש בשטח.

במסגרת הצעדים שמבצע הצבא, לקחו קציני המשמר הרפובליקאי את מורסי מהארמון ובקהיר העבירו אותו לאחד ממחנות הצבא. בנוסף, הוצא צו שאוסר על שורת בכירים מהאחים המוסלמים ובראשם מורסי לעזוב את המדינה. הנשיא קיבל גם רשימה מאוד מצומצמת של אנשים וטלפונים שעמם הוא יכול לעמוד בקשר.

חיילים ברחובות קהיר (AP)

מורסי קורא להקים ממשלה זמנית

עוד לפני ההרזה הדרמטית על הדחתו ניסה מורסי לשנות את רוע הגזירה וקרא להקמת ממשלה זמנית, שבהרכבתה יהיו שותפים ארגוני האופוזיציה המצרית. מורסי הציע שאחרי הקמת הממשלה הזמנית, כל הסיעות הפוליטיות במצרים יסכמו ביניהן על זהותו של העומד בראש הממשלה. 

שר ההגנה הגנרל עבד אל פתח א-סיסי, שהפך לדמות המרכזית בדרמה במצרים, נועד היום עם שייח אל-אזהר, ראש חכמי הדת המוסלמים של מצרים, עם האפיפיור הקופטי ועם ראשי האופוזיציה, והציג את "מפת הדרכים" של הצבא לכינון ממשלת מעבר אזרחית ועריכת בחירות חדשות .

משרד הפנים המצרי הודיע על תמיכתו בצבא והבטיח לפעול נגד כל מעשי האלימות. יחד עם זאת, ראשי תנועת "תַמַרוּד" (המרד), המובילה את המחאה, קראו היום להמונים להתאסף מול הדיוויזיות הצבאיות בקהיר.

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

האיש שאליו נושאת מצרים את עיניה: מי אתה א-סיסי?

האולטימטום במצרים פקע; מורסי קורא להקמת ממשלה זמנית

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים"

התכנית של צבא מצרים: פיזור הפרלמנט והשעיית החוקה

שר ההגנה למורסי: "תתפטר - כדי לחסוך בדם"

סיכויי מורסי לשרוד קלושים

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"