האיש שעומד מאחורי הדחת הנשיא מורסי: מי אתה עבד אל פתח א-סיסי?

ככל שהתגבר גל המחאה נגד משטר האחים המוסלמים, החל הצבא להתערב יותר ויותר בנעשה במצרים - כשהשיא הגיע הערב עם ההודעה על סיום תפקידו של הנשיא. שר ההגנה הגנרל א-סיסי הפך לדמות מפתח בדרמה הפוליטית שהסתיימה בהפיכה. בתוך פחות משנה, האיש שמונה על ידי מורסי הפך לתקווה של מתנגדי הממשל

כאשר נשיא מצרים מוחמד מורסי מינה את הגנרל עבד אל פתח א-סיסי למפקד הכוחות המצריים ושר ההגנה ב-12 באוגוסט 2012, זה היה נראה שהוא מנסה להחליש את כוחו האדיר של הצבא אחרי נפילתו של מובראק. הוא לא דמיין לעצמו שכעבור פחות משנה יהיה זה אותו א-סיסי שיכריז על הדחתו כדי למלא אחר רצון מיליוני המפגינים ויציג את "מפת דרכים" להעברת השלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים שעברו מאז מיניו של א-סיסי שמר הגנרל על פרופיל נמוך - הוא לא בלט כאישיות צבאית סמכותית ונודע בעיקר בזכות החיוכים והנאומים שפנו דווקא לרגשות מאזיניו. היום, מאות האלפים בכיכר תחריר המפגינים בקהיר מקווים שהוא לא ייתן לממשל להשתיק אותם. אחרי שהציב אולטימטום לנשיא, חלף בשמי קהיר מסוק שהשליך אלפי דגלי מצרים - בהוראת א-סיסי - והגנרל צוטט ברשת ה-BBC אומר: "העם והצבא הם אחד".

במהלך חודש אפריל 2012 הוא עלה לכותרות, כשהגן על התנהלות הצבא בימי ההפגנות נגד מובראק. אז, עלתה טענה כלפי הצבא על בדיקות פולשניות שערכו כוחות הביטחון לנשים - בדיקות שזכו לכיוני "בדיקות בתולין". הגנרל א-סיסי אמר בתגובה: "בדיקות הבתולין נעשו כדי להגן על הבנות וגם להגן על החיילים מהאשמות שווא".

מינוי אל סיסי ע"י מורסי (רויטרס)

לא מזוהה פוליטית

הוא נולד בקהיר ב-1954 וסיים את האקדמיה הצבאית המצרית ב-1977. אחר כך שירת והתקדם בסולם הדרגות בחיל התותחנים המצרי. למרות שאין לו שום ניסיון של ממש בקרבות, הוא כיהן כראש המטה למודיעין וביטחון במשרד ההגנה המצרי והיה גם נציג הצבא המצרי בסעודיה.

כשחזר, הוא שירת כמפקד הכוחות בצפון מצרים, באלכסנדריה ואז כרמטכ"ל. אחרי מינויו לשר ההגנה, פרשנים רבים במצרים תהו מה בדיוק הקשר שלו לאחים המוסלמים וטענו שרעייתו לובשת כיסוי פנים ושהוא למעשה סוכן של התנועה האסלאמית בצבא.

אל סיסי - אפריל 2012 (רויטרס)

מכיר את וושינגטון

בפגישה עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, במהלך ביקורו במצרים , אמר שר ההגנה שאין לו שום הזדהות פוליטית עם אף מפלגה מצרית. "הוא לא איש פוליטי והוא לא חבר באחים המוסלמים, הוא פשוט איש דתי", טוענת העיתונות המצרית שמדווחת על קשריו המצוינים עם עמיתיו במערב ברמה הצבאית.

א-סיסי למד בעבר בוושינגטון, השתתף במספר וועידות צבאיות בארה"ב וניהל תרגילים צבאיים משותפים עם הצבא האמריקני במהלך השנים האחרונות.

הפיכה שנייה במצרים - הסיקור המלא:

הצבא הודיע למורסי: "אתה כבר לא הנשיא"

"הפיכה צבאית במצרים, טנקים נעים ברחובות"

האולטימטום במצרים פקע; מורסי קורא להקמת ממשלה זמנית

91 נשים הותקפו מינית בתחריר מיום ראשון

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים"

התכנית של צבא מצרים: פיזור הפרלמנט והשעיית החוקה

שר ההגנה למורסי: "תתפטר - כדי לחסוך בדם"

סיכויי מורסי לשרוד קלושים

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה