האולטימטום במצרים פקע; מורסי קורא להקמת ממשלה זמנית

הצבא במדינת הנילוס נמצא בכוננות עליונה עם פקיעתו של האולטימטום שהוצב לנשיא האסלאמיסטי מוחמד מורסי. חיילים השתלטו על תחנת הטלוויזיה הממלכתית - והורו לאנשיה להתפנות מהמבנה. דוברו של מורסי: "הוא מעדיף למות זקוף כמו עץ"

עיני העולם נשואות למצרים עם פקיעתו של האולטימטום שהציב הצבא המצרי לנשיא מוחמד מורסי היום (ד') בשעה 17:30. כלי תקשורת במדינת הנילוס מדווחים כי הצבא המצרי צפוי לשאת הצהרה בדבר הצעדים שיינקטו נגד השלטון - שלפיה יודח מורסי - שמצידו קורא להקמת ממשלה זמנית שבהרכבתה יהיו שותפים ארגוני האופוזיציה המצרית. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי אנשי הצבא השתלטו על תחנת הטלוויזיה הממלכתית בקהיר - וכל עובדיה התבקשו לפנות את המבנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא מצרים מציע שאחרי הקמת הממשלה הזמנית, כל הסיעות הפוליטיות במצרים יסכמו ביניהן על זהותו של העומד בראש הממשלה. מנגד, באופוזיציה כבר מחכים להודעת הצבא וראש מפלגת האופוזיציה, טאוויל אל-בנאווי, אמר: "זה עניין של זמן עד שמשטרו של מורסי יושלך לפח הזבל של ההיסטוריה".

עוזרו של הנשיא מורסי פרסם לפני זמן קצר מסר בשמו לעם המצרי, ובו הוא קורא להתנגד להפיכה הצבאית בדרכי שלום, ומדגיש: "אל תעשו שימוש באלימות".

שר ההגנה הגנרל עבד אל פתח א-סיסי, שהפך לדמות המרכזית בדרמה במצרים, נועד בשעות האחרונות עם שייח אל-אזהר, ראש חכמי הדת המוסלמים של מצרים, עם האפיפיור הקופטי ועם ראשי האופוזיציה, והציג את "מפת הדרכים" של הצבא לכינון ממשלת מעבר אזרחית ועריכת בחירות חדשות .

מורסי יודח? (AP)

משרד הפנים המצרי הודיע על תמיכתו בצבא והבטיח לפעול נגד כל מעשי האלימות. יחד עם זאת, ראשי תנועת "תַמַרוּד", המובילה את המחאה, קוראים היום להמונים להתאסף מול הדיוויזיות הצבאיות בקהיר.

א-סיסי: "מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול"

כיממה לאחר נאומו של הנשיא מורסי, שבו דחה את האולטימטום שהציב לו צבא מצרים, אומר ראש הצבא הגנרל עבד אל-פתח אל-סיסי כי צבאו מוכן למות בהגנה על העם נגד "טרוריסטים" וקיצוניים. הפיקוד הצבאי הבכיר כונס לישיבת חירום.

ההצהרה פורסמה בעמוד פייסבוק המזוהה עם המועצה הצבאית העליונה, בראשה עומד א-סיסי, ודווחה ברשת אל-ג'זירה. "המפקד העליון של הכוחות המזוינים אמר שזה יהיה מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול טרור או להיות מאוים", נכתב בפוסט שכותרתו "השעות האחרונות".עוד נכתב כי, "אנו נשבעים לאלוהים שנקריב את דמנו למצרים ולעם נגד כל הטרוריסטים, הקיצוניים והבורים". הציטוט יוחס כאמור לא-סיסי.

מחכים להודעת הצבא? מפגינים במצרים (רויטרס)

במקביל, נפגש היום אל-סיסי עם מנהיג האופוזיציה מוחמד אל בראדעי, דיפלומט מתון במצרים שגם כיהן כראש הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית. אל-סיסי הגיע לפגישה עם האיש שבלט גם במהלך המחאות נגד מובארק, בסיומה של פגישה שערך עם מספר בכירים מארגוני הביטחון המצריים לקראת מועד פקיעת האולטימטום.

אל בראדעי נבחר לייצג את חזית האופוזיציה הלאומית ותנועות הנוער שמובילות את המחאה נגד מורסי כדי לדון עם הצבא. על פי הפרסומים, הוא מעודד את ראש מנגנוני הביטחון להתערב כדי לעצור את שפיכות הדמים.

דיווח: עוד היום - מורסי יתפטר או יפוטר

גורם בכיר במצרים מסר היום (ד') כי בשעות שאחר תפוגת האולטימטום, יתפטר הנשיא מוחמד מורסי מתפקידו - או יפוטר על ידי הצבא. כך מפרסם היום העיתון הנפוץ במצרים "אל-אהראם".

"בתום האולטימטום בן 48 השעות, מצפים בצבא לשני תרחישים", נכתב בעיתון היומי הפופולרי. "או שמורסי יודיע בעצמו על התפטרותו, או שהודעה על עזיבתו תפורסם על ידי כוחות הביטחון".