מפקד צבא מצרים: "מוכנים למות למען העם"

הפיקוד הצבאי הבכיר כונס בצהריים לקראת 17:00, אז יפוג האולטימטום שהציב הצבא לנשיא מורסי. ראש המועצה הצבאית העליונה אל-סיסי צוטט: "יהיה מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול". בכיכר תחריר מתחילים להתאסף המונים

מורסי - הסוף? (AP)

שעות לאחר נאומו של הנשיא מורסי, שבו דחה את האולטימאטום שהציב לו צבא מצרים, אומר ראש הצבא הגנרל עבד אל-פתח אל-סיסי כי צבאו מוכן למות בהגנה על העם נגד "טרוריסטים" וקיצוניים. הפיקוד הצבאי הבכיר כונס לישיבת חירום, ככל הנראה לקראת 17:00 - אז יפוג האולטימטום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה פורסמה בעמוד פייסבוק המזוהה עם המועצה הצבאית העליונה, בראשה עומד אל-סיסי, ודווחה ברשת אל-ג'זירה. "המפקד העליון של הכוחות המזוינים אמר שזה יהיה מכובד יותר למות מאשר לאפשר לעם המצרי לסבול טרור או להיות מאוים", נכתב בפוסט שכותרתו "השעות האחרונות".

עוד נכתב כי, "אנו נשבעים לאלוהים שנקריב את דמנו למצרים ולעם נגד כל הטרוריסטים, הקיצוניים והבורים". הציטוט יוחס כאמור לאל-סיסי.

במקביל, נפגש היום אל-סיסי עם מנהיג האופוזיציה מוחמד אל בראדעי, דיפלומט מתון במצרים שגם כיהן כראש הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית. אל-סיסי הגיע לפגישה עם האיש שבלט גם במהלך המחאות נגד מובארק, בסיומה של פגישה שערך עם מספר בכירים מארגוני הביטחון המצריים לקראת מועד פקיעת האולטימטום.

אל בראדעי נבחר לייצג את חזית האופוזיציה הלאומית ותנועות הנוער שמובילות את המחאה נגד מורסי כדי לדון עם הצבא. על פי הפרסומים, הוא מעודד את ראש מנגנוני הביטחון להתערב כדי לעצור את שפיכות הדמים.

דיווח: עוד היום - מורסי יתפטר או יפוטר

גורם בכיר במצרים מסר היום (ד') כי בשעות שאחר תפוגת האולטימטום, יתפטר הנשיא מוחמד מורסי מתפקידו - או יפוטר על ידי הצבא. כך מפרסם היום העיתון הנפוץ במצרים "אל-אהראם".

"בתום האולטימטום בן 48 השעות, מצפים בצבא לשני תרחישים", נכתב בעיתון היומי הפופולרי. "או שמורסי יודיע בעצמו על התפטרותו, או שהודעה על עזיבתו תפורסם על ידי כוחות הביטחון".

במקביל, החלה הבריחה ממצרים. עשרות מבני משפחותיהם של אנשי שגרירות ארה"ב במדינה, קיבלו בשעות האחרונות הודעה כי עליהם לעזוב באופן מיידי את המקום - זאת ככל הנראה מתוך חשש כי מהומות אלימות יפרצו אם מורסי לא ייענה לדרישות. בשל אותו חשש הורה היום הבנק המרכזי במצרים לבנקים ברחבי המדינה לסגור את הסניפים מוקדם מהצפוי.

לפי הדיווח ב"אל אהראם", תפורסם "מפת דרכים" צבאית לעתיד מצרים ותורה על הקמת מועצה נשיאותית בת שלושה חברים. בראשה יעמוד על פי הדיווח נשיא בית המשפט העליון.

עוד לפי הדיווח, "מפת הדרכים" תורה על ממשלת מעבר ניטרלית ובראשה יעמוד מנהיג צבאי. תקופת המעבר תיארך 9-12 חודשים בהם תיכתב טיוטה לחוקה חדשה לקראת בחירות לנשיאות.

מקור בצבא מצרים מכחיש את הדיווחים בתקשורת המקומית על פרטי "מפת הדרכים" של הצבא לפתרון המשבר במדינה, שתיושם אם המפלגות לא ימצאו פתרון למצב. לדברי המקור, הצעד הבא בניהול המשבר יכלול זימון של גורמים פוליטיים, חברתיים וכלכליים לדיון.

בכיר בארגון האחים המוסלמים במצרים מזהיר היום שאזרחי המדינה לא יקבלו בהבנה הפיכה צבאית. את הדברים אמר אסאם אל-אריאן, סגנו של מנהיג הארגון שבמסר חריף למנהיגי כוחות הביטחון טען כי "מי שיהמר על כך שהשקט ישמר לנוכח מרד צבאי, יפסיד בהימור".