דיווח במצרים: "עוד היום - מורסי יתפטר או יפוטר"

בדרך להפיכה שנייה: השעות נוקפות לקראת השעה 17:00, אז יפוג האולטימטום שהציב הצבא לנשיא מוחמד מורסי. "התרחיש ברור - הנשיא מורסי יגיש את התפטרותו או שהצבא יסיר אותו מתפקידו", אמר מקור ליומון המצרי "אל אהראם"

סוף עידן מורסי? (AP)

המהפכה השנייה מתקרבת: שעות ספורות לפני שפג מועד האולטימטום שהציב צבא מצרים, אומר היום (ד') גורם בכיר במדינה כי בשעות שאחר תפוגת האולטימטום בשעה 17:00, יתפטר הנשיא מוחמד מורסי מתפקידו - או יפוטר על ידי הצבא. כך מפרסם היום העיתון הנפוץ במצרים "אל-אהראם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בתום האולטימטום בן 48 השעות, מצפים בצבא לשני תרחישים", נכתב בעיתון היומי הפופולרי. "או שמורסי יודיע בעצמו על התפטרותו, או שהודעה על עזיבתו תפורסם על ידי כוחות הביטחון".

במקביל, החלה הבריחה ממצרים. עשרות מבני משפחותיהם של אנשי שגרירות ארה"ב במדינה, קיבלו בשעות האחרונות הודעה כי עליהם לעזוב באופן מיידי את המקום - זאת ככל הנראה מתוך חשש כי מהומות אלימות יפרצו אם מורסי לא ייענה לדרישות. בשל אותו חשש הורה היום הבנק המרכזי במצרים לבנקים ברחבי המדינה לסגור את הסניפים מוקדם מהצפוי.

שחר של יום חדש במצרים? (רויטרס)

לפי הדיווח ב"אל אהראם", תפורסם "מפת דרכים" צבאית לעתיד מצרים ותורה על הקמת מועצה נשיאותית בת שלושה חברים. בראשה יעמוד על פי הדיווח נשיא בית המשפט העליון.

עוד לפי הדיווח, "מפת הדרכים" תורה על ממשלת מעבר ניטרלית ובראשה יעמוד מנהיג צבאי. תקופת המעבר תיארך 9-12 חודשים בהם תיכתב טיוטה לחוקה חדשה לקראת בחירות לנשיאות.

מקור בצבא מצרים מכחיש את הדיווחים בתקשורת המקומית על פרטי "מפת הדרכים" של הצבא לפתרון המשבר במדינה, שתיושם אם המפלגות לא ימצאו פתרון למצב. לדברי המקור, הצעד הבא בניהול המשבר יכלול זימון של גורמים פוליטיים, חברתיים וכלכליים לדיון.

בכיר בארגון האחים המוסלמים במצרים מזהיר היום שאזרחי המדינה לא יקבלו בהבנה הפיכה צבאית. את הדברים אמר אסאם אל-אריאן, סגנו של מנהיג הארגון שבמסר חריף למנהיגי כוחות הביטחון טען כי "מי שיהמר על כך שהשקט ישמר לנוכח מרד צבאי, יפסיד בהימור".

18 הרוגים בעימותים בקהיר, מורסי מסרב להתפטר

למרות שהשעות נוקפות לתום האולטימטום, ממשיך הנשיא מורסי לטעון כי אין בכוונתו לעזוב את תפקידו. "אני מחויב לאומה המצרית ולדמוקרטיה", אמר בנאום שנשא הלילה בפני האומה. "לא אתפטר מתפקידי, העם הוא שבחר אותי".

ובינתיים מצרים מתעוררת לבוקר שקט אך מתוח, לאחר שאמש נרשמו שוב הפגנות ענק ברחבי המדינה. במהלך הלילה נרשמו עימותים חריפים דווקא בין תומכיו של מורסי לבין כוחות הביטחון בסמוך לאוניברסיטת קהיר, עימותים שבהם נהרגו על פי הפרסומים 18 בני אדם.

אמש נפגש שר ההגנה המצרי עבד אל-פתח א-סיסי בפעם השנייה השבוע עם הנשיא מוסרי ודן עמו בדרכים לפתרון המשבר. ברשת אל ערבייה דווח כי א-סיסי דרש ממורסי להתפטר כדי "לחסוך בדם".