מורסי: לא אתפטר; 18 נהרגו

לאחר שמנהיגי הצבא המצרי הציבו בפני הנשיא מורסי אולטימטום לפיו עליו לוותר על הנשיאות, הודיע הנשיא המצרי כי הוא אינו מתכוון לוותר על התפקיד. "אמשיך לבצע את תפקידי הדמוקרטי ולהגן על הסדר המעוגן בחוקה", אמר. בעימותים נהרגו 18 בני אדם. שידור חי מכיכר תחריר

הצבא יתפוס שליטה? ההמונים בכיכר תחריר (AP)

לאחר שהמהומות במצרים החריפו ומנהיגי הצבא המצרי הציבו אוליטמטום בפני מורסי, החליט הנשיא המצרי לפנות בנאום לאומה המצרית. בנאום, אמר מורסי כי אינו מתכוון לרדת מכס הנשיאות במהרה וכי הוא מחויב לאומה המצרית ולדמוקרטיה. היום ב-17:00 יפוג האולטימטום. הצטרפו לשידור החי מכיכר תחריר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הנאום נשא מורסי בתגובה לאולטימטום שהציבו בפניו מנהיגי הצבא המצרי לפיו עליו לרדת מכס הנשיאות תוך 48 שעות. מורסי הודיע כי אינו מתכוון להיכנע ללחצים אך עם זאת הפציר בפני הציבור המצרי לכבד את הצבא ולא לפגוע באזרחים או בכוחות הצבא.

במהלך הלילה נרשמו עימותים חריפים וקטלניים בין תומכי מורסי לבין כוחות הביטחון בסמוך לאוניברסיטת קהיר. עדי שמיעה דיווחו על יריות לכיוון המפגינים. דובר משרד הבריאות הודיע כי נהרגו 18 מפגינים ונפצעו עוד 200.

מוקדם יותר הלילה הודיע הנשיא המצרי בחשבון הטוויטר שלו כי הוא "אינו מתכוון להכנע לתכתיבים חיצוניים או פנימיים". בתגובה להודעה שפרסם, האופוזיציה מסרה כי פעולותיו של מורסי מסכנות את יציבות מצרים כולה. לדבריהם, מורסי עשוי להוביל את מצרים לשפיכות דמים מסוכנת אם לא יפנה את כס הנשיאות במהרה.

כל זאת מתרחש על רקע התחדשות הפגנות ההמונים במצרים בכלל ובכיכר תחריר בפרט. אמש (ג') שר ההגנה המצרי עבד אל-פתח א-סיסי נפגש בפעם שנייה עם הנשיא מורסי ודן עמו בדרכים לפתרון המשבר. ברשת אל ערביה דווח כי א-סיסי ביקש ממורסי "להתפטר כדי לחסוך בדם".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח אמש עם מקבילו המצרי ודרש ממנו להקשיב לרצון העם ולהביא לפתרון המשבר. "המנהיגים של מצרים חייבים לכבד את דעות העם המצרי", אמר קרי לשר החוץ המצרי מוחמד כאמל עמר. "חשוב להקשיב לעם המצרי. דמוקרטיה היא יותר מאשר רק בחירות. דמוקרטיה היא הבטחה לאנשים שהם יכולים להשמיע את קולם".

האולטימטום שהציב הצבא המצרי לנשיא מורסי יפוג היום (ד'), ואתמול  נחשפו חלק מהתכניות שגיבש במקרה שלא ייענו הדרישות שהציג. סוכנות רויטרס מדווחת שעל פי "מפת הדרכים" שמתכנן הצבא, החוקה תושעה והפרלמנט הנשלט בידי האסלאמיסטים יפוזר.

מקור צבאי אמר לסוכנות הידיעות כי המועצה העליונה של הצבא עדיין דנה בפרטים של התכנית, שנועדה לפתור את המשבר הפוליטי שהוציא מיליונים להפגין ברחובות.

על פי הדיווח, הצבא מתכוון להקים מועצה שתורכב בעיקר מאזרחים המשתייכים לתנועות פוליטיות שונות ומפקידי ממשל מנוסים שינהלו את המדינה עד שתנוסח חוקה חדשה. לאחר מכן, ייערכו בחירות לנשיאות. הצבא מתכנן לפתוח בשיחות עם ארגון האופוזיציה המרכזי וגופים פוליטיים ודתיים נוספים - כמו גם עם ארגוני הצעירים - כשיפוג האולטימטום שהוצב למורסי מחר.

גם תומכי מורסי יצאו לרחובות (רויטרס)

האחים המוסלמים: רוצים להחזיר את הדיקטטורה

אמש פג האולטימטום שנתנו ארגוני האופוזיציה לנשיא מורסי - בדרישה להתפטרותו - והמוני אזרחים נאספו בכיכר תחריר כדי לחדש את ההפגנות הגדולות נגד השלטון. המוני המפגינים מנופפים בדגלים וקוראים קריאות בגנות מורסי ותנועת האחים המוסלמים.

מנגד, מוראד עלי, דובר המפלגה של התנועה האסלאמית "הצדק והחירות", אמר כי "זהו רגע קריטי בהיסטוריה המצרית. אנחנו עומדים בפני רגע מאוד דומה לשנת 1952, השנה בה ג'מאל עבד אל נאצר ו"הקצינים החופשיים" הדיחו את המלך פארוק. המצרים מודעים לכך שיש כמה אנשים שמנסים לדחוף את המדינה אחורה בהיסטוריה ולחזור לדיקטטורה".

"האחים המוסלמים קוראים ללכת ולהגן על הדמוקרטיה ועל זכותם לחופש", הוסיף עלי ואמר כי הוא מצפה לראות מספר גדול של אנשים מפגינים ברחבי מצרים. "אנחנו מסרבים לכל ניסיון הפיכה או כל ניסיון להתעלם מהחוקה המצרית".

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

מורסי לצבא: "לא אכנע לתכתיבים" 

סיכויי מורסי לשרוד קלושים

התחדשו הפגנות הענק בקהיר: מאות אלפים מוחים נגד מורסי

מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

תיעוד: לינץ' לאור היום באיש האחים המוסלמים

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"