התכנית של צבא מצרים: פיזור הפרלמנט והשעיית החוקה

יממה לפני פקיעת האולטימטום שהציבו ראשי הצבא לנשיא מורסי, חושף גורם ביטחוני חלק מ"מפת הדרכים" שגובשה לפתרון המשבר. בין היתר, תוקם מועצה זמנית שתנהל את המדינה עד לקיום בחירות חדשות לנשיאות. הערב חודשו ההפגנות נגד המשטר, ומאות אלפים התאספו בכיכר תחריר

האולטימטום שהציב הצבא המצרי לנשיא מורסי יפוג מחר, והערב (ג') נחשפת חלק מהתכנית שגיבש במקרה שלא ייענו הדרישות שהציג. סוכנות רויטרס מדווחת שעל פי "מפת הדרכים" שמתכנן הצבא, החוקה תושעה והפרלמנט הנשלט בידי האסלאמיסטים יפוזר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקור צבאי אמר לסוכנות הידיעות כי המועצה העליונה של הצבא עדיין דנה בפרטים של התכנית, שנועדה לפתור את המשבר הפוליטי שהוציא מיליונים להפגין ברחובות.

על פי הדיווח, הצבא מתכוון להקים מועצה שתורכב בעיקר מאזרחים המשתייכים לתנועות פוליטיות שונות ומפקידי ממשל מנוסים שינהלו את המדינה עד שתנוסח חוקה חדשה. לאחר מכן, ייערכו בחירות לנשיאות. הצבא מתכנן לפתוח בשיחות עם ארגון האופוזיציה המרכזי וגופים פוליטיים ודתיים נוספים - כמו גם עם ארגוני הצעירים - כשיפוג האולטימטום שהוצב למורסי מחר.

ההפגנות בכיכר תחריר, היום (רויטרס)

האחים המוסלמים: רוצים להחזיר את הדיקטטורה

הערב פג האולטימטום שנתנו ארגוני האופוזיציה לנשיא מורסי - בדרישה להתפטרותו - והמוני אזרחים נאספו בכיכר תחריר כדי לחדש את ההפגנות הגדולות נגד השלטון. המוני המפגינים מנופפים בדגלים וקוראים קריאות בגנות מורסי ותנועת האחים המוסלמים.

מנגד, מוראד עלי, דובר המפלגה של התנועה האסלאמית "הצדק והחירות", אמר כי "זהו רגע קריטי בהיסטוריה המצרית. אנחנו עומדים בפני רגע מאוד דומה לשנת 1952, השנה בה ג'מאל עבד אל נאצר ו"הקצינים החופשיים" הדיחו את המלך פארוק. המצרים מודעים לכך שיש כמה אנשים שמנסים לדחוף את המדינה אחורה בהיסטוריה ולחזור לדיקטטורה".

"האחים המוסלמים קוראים ללכת ולהגן על הדמוקרטיה ועל זכותם לחופש", הוסיף עלי ואמר כי הוא מצפה לראות מספר גדול של אנשים מפגינים ברחבי מצרים. "אנחנו מסרבים לכל ניסיון הפיכה או כל ניסיון להתעלם מהחוקה המצרית".

ההפגנות בכיכר תחריר, היום (רויטרס)

קנדה סגרה את השגרירות בקהיר

בתוך כך, קנדה הודיעה היום כי היא סוגרת את השגרירות בקהיר, "כאמצעי בטיחות וכדי להבטיח את הגנת הצוות הדיפלומטי". דובר של שר החוץ הקנדי אמר: "סגרנו את השגרירות בקהיר עד להודעה חדשה".

בניגוד לאולטימטום האזרחי שכבר פקע, האולטימטום הצבאי יפקע מחר בערב. אולם, האחים המוסלמים לא ממהרים להיכנע ללחץ, ומורסי עדיין מסרב להתפטר. המפלגה מגייסת את תומכיה לרדת לרחובות וישנו חשש מפני אלימות גדולה.

גם הצבא המצרי כבר מוכן לכניסה לתוך קהיר, כפי שהיה בתקופת המהפכה נגד מובארק. גל ההתפטרויות בצמרת המצרית נמשך - גם מתוך ממשלת מצרים וגם מסגל היועצים והעוזרים של מורסי, כולל שניים מדובריו.

ישראל אישרה תגבור כוחות מצרים בסיני

גם אם לאחים המוסלמים היה רוב בקלפיות כשמורסי נבחר לנשיאות, ברור לכולם שיחסי הכוחות הם כאלה שהאחים המוסלמים הם מיעוט במצרים. הצבא דורש ממורסי לפתור את המשבר במצרים. פתרון יכול להיות דו שיח עם המתנגדים, קריאה למשאל עם או אפילו התפטרות. בכל אופן, הצבא מעביר מסר ברור: הוא לא ייתן למשבר לגלוש לאלימות.

בצל המחאה הגוברת במצרים, בצה"ל אומרים היום שהמצרים החלו להעביר כוחות לאזור הגבול, סמוך לרצועת עזה - בתיאום עם ישראל. על פי דיווחים שונים, מצרים העבירה כמה עשרות כלי רכב משוריינים על מנת לשמר את הנוכחות הצבאית באזור ולתגבר את הכוחות הנאבקים בארגוני הטרור הפועלים בחצי האי סיני. מצה"ל לא נמסרו פרטים על היקף הכוח המצרי.

"פעילות צבא מצרים בסיני מתואמת עם כוחות הביטחון הישראלים וקיבלה את אישור הגורמים הבכירים ביותר בישראל, על מנת להתמודד על איומי הביטחון בסיני המהווים איום הן על מצרים והן על ישראל", אמרו בצה"ל.

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

תיעוד: לינץ' לאור היום באיש האחים המוסלמים

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"