מובארק אל מול המהומות: "חש הקלה"

נשיא מצרים לשעבר צוטט כאומר כי יציאתו של ההמון לרחובות למחות על כשלונו של יורשו - מסבה לו תחושת הקלה. מקורות סיפרו לעיתון "אל-מסרי אל-יום" כי מובארק ציין בפני בניו שכמות המפגינים שיצאו לרחובות כנגדו קטנה משמעותית, ביחס למשתתפים במחאה נגד מורסי

בעוד מורסי מתעקש לדבוק בכסאו נוכח דרישות הצבא והמפגינים, נזכר נשיא מצרים לשעבר במצב מולו ניצב במהפכה הראשונה. מובארק צוטט כאומר כי הוא חש הקלה אל מול כשלונו של יורשו בתפקיד מורסי. כך דיווח היום (ג') העיתון "אל-מסרי אל-יום" שמביא את דברי מובארק, שחלקם צוטטו כבר אתמול - בהרחבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקורות יודעי דבר אמרו לעיתון כי מובארק שוחח עם בניו גמאל ועלא ואמר להם, כי מספר המפגינים שיצאו נגדו במהפכת 25 בינואר קטן ביחס למספר המשתתפים במחאה כיום כנגד הנשיא המכהן, מוחמד מורסי.

עוד דווח כי מצבו הנפשי של הנשיא המודח, שעומד כיום בפני משפט חוזר אחרי שנגזר עליו מאסר עולם בגין הרג מפגינים, השתפר משמעותית לאחרונה. אתמול צוטט מובארק כמי שאמר לבניו על מורסי: "הוא יגמור כמוני".

הלילה דחה נשיא מצרים מורסי את האולטימטום שהציבו לו אתמול ראשי הצבא - להיענות לדרישות המפגינים בתוך 48 שעות, או שהצבא "ייאלץ לנקוט בצעדים בשטח". בהודעה של לשכת הנשיאות המצרית נאמר כי מורסי החליט להמשיך לדבוק בתכניות שלו כדי להשיג פיוס לאומי. "נשיאות מצרים רואה בחלק מההצהרות שפורסמו נושאות בתוכן משמעויות שעלולות לגרום לבלבול בסביבה הלאומית המורכבת", נכתב בהודעה.

במקביל, במהלך הלילה המשיך גל ההתפטרויות של בכירי השרים במצרים, לאות הזדהות עם המפגינים במדינה. אחרי שאתמול התפטרו מתפקידם שישה שרים, באישון לילה הודיע גם שר החוץ מוחמד כאמל עמאר על התפטרותו.

לפנות בוקר פרסמה לשכת הנשיאות הודעה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, בה נאמר כי לפנות בוקר נשיא מצרים עם מקבילו האמריקני ברק אובמה. על פי ההודעה, בשיחה הדגיש מורסי כי מצרים "מתקדמת לקראת המעבר לדמוקרטיה שלווה".

"דוחה את האוליטמטום", מורסי (AP)

צבא מצרים: לא מתכננים הפיכה

בצבא המצרי דחו אמש את הטענה כי מאחורי האולטימטום שהוצב לנשיא מורסי עומדות שאיפות פוליטיות. בהודעת הבהרה שפרסם הצבא נטען כי האולטימטום שהציב הוא תגובה "להלך הרוח של העם המצרי ברחובות", וניסיון לגרום לדרג הפוליטי הנוכחי לפעול. עוד הוסבר כי ההצהרה שהוציא הצבא לא נועדה לחולל הפיכה צבאית, אלא ללחוץ על הפוליטיקאים להגיע לכדי הסכמה.

מאז הודיעו על אולטימטום של 48 שעות לנשיא מורסי, שמחה שוררת ברחובות קהיר. "הצבא והמפגינים - אחד הם", נשמעו קריאות בכיכר תחריר שהייתה עמוסת המפגינים גם בשעות הלילה המאוחרות. ובעוד ההמון מריע, מעל הכיכר חגו מסוקים של הצבא שהשליכו דגלי מצרים לקול תשואות הקהל. ברשת "אל ג'זירה" דווח כי נציגים מהאופוזיציה, האחראים לארגון הפגנות הענק, אמרו כי הצהרת הצבא על אולטימטום של 48 שעות למורסי מראה כי הם החליטו לעמוד לצד העם המצרי.

נציגי האופוזיציה הוסיפו וקראו למפגינים להישאר ברחובות עד ששלטונו של מורסי יגיע אל קיצו. בינתיים, תומכיו של נשיא מצרים קראו ל"מחאת מיליון" משלהם בכיכר האוניברסיטה בקהיר.

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

תיעוד: לינץ' לאור היום באיש האחים המוסלמים

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"