24 השעות הקריטיות של מצרים

לנשיא מורסי נותרה קצת יותר מיממה עד שהאולטימטום שהציבו לו ראשי הצבא המצרי ייכנס לתוקפו. למרות ההודעה שפורסמה הלילה, לפיה הוא דוחה את האולטימטום, נראה כי האופוזיציה יכולה לנצל את התמיכה הרחבה לה היא זוכה ולהציב דרישות למורסי. לכן, לא ברור האם תנועות המחאה יממשו את איומן להשבית את מצרים כולה כבר מהערב

קצת פחות מיממה אחרי שהצבא המצרי הציב אולטימטום לנשיא מוחמד מורסי - להיענות לדרישות המפגינים או שיינקטו נגדו צעדים - המדינה השסועה נכנסת ל-24 השעות הקריטיות, בהן יתברר האם אכן תהיה הפיכה נוספת במצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביממה הקרובה, עד כניסת האולטימטום שהציב שר ההגנה לתוקף, תנסה האופוזיציה במדינה לנצל את המומנטום כדי להתלכד ולקבוע רשימת דרישות משותפות וצעדים נדרשים, בניסיון להפעיל מכבש לחצים

עוד בטרם יפוג תוקפו של האולטימטום הצבאי שהוצב בפני נשיא מצרים, היום בשעות הערב המוקדמות יכנס לתוקף זה שהאופוזיציה הציבה כבר לפני מספר ימים - מורסי צריך לעזוב את תפקידו, ולא תוכרז שביתה כללית שמאיימת לשתק את המדינה כולה.

בהודעה שפרסמה הלילה (ג') לשכת הנשיאות המצרית נכתב כי הנשיא מורסי דוחה את האולטימטום שהציבו לו אתמול ראשי הצבא, וממשיך לדבוק בתכניות שלו כדי להשיג פיוס לאומי. "נשיאות מצרים רואה בחלק מההצהרות שפורסמו נושאות בתוכן משמעויות שעלולות לגרום לבלבול בסביבה הלאומית המורכבת", נכתב בהודעה.

ההפגנות המצרים: "מורסי החוצה" (AP)

הצהרת הלשכה מצטרפת להודעת מפלגת האחים המוסלמים שפורסמה זמן קצר לאחר הצבת האולטימטום: "האחים המוסלמים דוחים את האולטימטום שהציבו גורמי הצבא", אמר אתמול חבר במפלגה השולטת במדינה. "הפתרון למצב צריך להיות במסגרת החוקה המצרית. עידן השליטה של הצבא במדינה נגמר".

צבא מצרים: לא מתכננים הפיכה

בצבא המצרי דחו אמש את הטענה כי מאחורי האולטימטום שהוצב לנשיא מורסי עומדות שאיפות פוליטיות. בהודעת הבהרה שפרסם הלילה הצבא נטען כי האולטימטום שהציב הוא תגובה "להלך הרוח של העם המצרי ברחובות", וניסיון לגרום לדרג הפוליטי הנוכחי לפעול. עוד הוסבר כי ההצהרה שהוציא הצבא לא נועדה לחולל הפיכה צבאית, אלא ללחוץ על הפוליטיקאים להגיע לכדי הסכמה.

מאז הודיעו על אולטימטום של 48 שעות לנשיא מורסי, שמחה שוררת ברחובות קהיר. "הצבא והמפגינים - אחד הם", נשמעו קריאות בכיכר תחריר שהייתה עמוסת המפגינים גם בשעות הלילה המאוחרות. ובעוד ההמון מריע, מעל הכיכר חגו מסוקים של הצבא שהשליכו דגלי מצרים לקול תשואות הקהל. ברשת "אל ג'זירה" דווח כי נציגים מהאופוזיציה, האחראים לארגון הפגנות הענק, אמרו כי הצהרת הצבא על אולטימטום של 48 שעות למורסי מראה כי הם החליטו לעמוד לצד העם המצרי.

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

תיעוד: לינץ' לאור היום באיש האחים המוסלמים

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"