צבא מצרים: לא מתכננים הפיכה

אחרי שהציבו אולטימטום למורסי, מבהירים בצבא המצרי כי מדובר רק בצעד שנועד לדחוף את הדרג הפוליטי להביא לשינוי, כפי שדורש העם. המחאה ברחובות שואבת מהצעד עידוד, והמפגינים צועקים - "הצבא והעם - אחד הם"

מרגיעים את הרוחות: צבא מצרים מכחיש כי ההצהרה שהוציא מוקדם יותר נועדה לחולל הפיכה צבאית והדגיש, כי מטרתה היתה רק ללחוץ על הפוליטיקאים להגיע לכדי הסכמה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצבא המצרי דוחים את הטענה כי מאחורי הדברים עומדות שאיפות פוליטיות. בהודעת הבהרה שפרסם הלילה הצבא נטען כי האולטימטום שהציב הוא תגובה "להלך הרוח של העם המצרי ברחובות", וניסיון לגרום לדרג הפוליטי הנוכחי לפעול.

ברחוב המצרי שואבים מההצהרה עידוד. מאז הודיעו על אולטימטום של 48 שעות לנשיא מורסי, שמחה שוררת ברחובות קהיר. "הצבא והמפגינים - אחד הם", נשמעות קריאות בכיכר תחריר עמוסת המפגינים גם בשעת לילה מאוחרת.

תומכי מורסי: "נארגן מחאת מיליון משלנו"

בעוד ההמון מריע, מעל הכיכר חגו מסוקים של הצבא שהשליכו דגלי מצרים לקול תשואות הקהל. ברשת "אל ג'זירה" דווח כי נציגים מהאופוזיציה, האחראים לארגון הפגנות הענק, אמרו כי הצהרת הצבא על אולטימטום של 48 שעות למורסי מראה כי הם החליטו לעמוד לצד העם המצרי.

נציגי האופוזיציה הוסיפו וקראו למפגינים להישאר ברחובות עד ששלטונו של מורסי יגיע אל קיצו. בינתיים, תומכיו של נשיא מצרים קראו ל"מחאת מיליון" משלהם בכיכר האוניברסיטה בקהיר.

מורסי ושר ההגנה המצרי (פייסבוק)

במקביל, האחים המוסלמים, התנועה שאותה מנהיג נשיא מצרים מוחמד מורסי, טרודים במאמצים כדי למצוא פתרון למשבר שמאיים על שלטונם. לפי הדיווחים, במסגרת המאמצים, מורסי עצמו נפגש הערב עם שר ההגנה עבד אל-פתח א-סיסי וראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל בלשכתו.

בדיונים במפלגת האחים המוסלמים עלו שלוש אפשרויות פעולה עיקריות: האחת - קיום משאל עם על המשך כהונתו של מורסי. השנייה - הליכה לבחירות מוקדמות. השלישית, מכיוון אחר - הוצאת ההמונים התומכים באחים המוסלמים לרחובות.

בינתיים, הממשל המצרי מתחיל להתפורר. שישה שרים התפטרו מתפקידהם, מספר מושלים עשו כך גם הם ונרשמו עריקות של מספר קציני משטרה. הבכיר מבין השרים שהודיעו על התפטרותם הוא שר החוץ מוחמד כאמל עמאר, שהתפטר באישון ליל.

הצבא למורסי: "היענה לדרישות או שננקוט בצעדים"

בהצהרה שנמסרה מטעם הצבא המצרי אחר הצהריים הוצב האולטימטום, במסגרתו דרש הצבא ממורסי להיענות לתביעות המפגינים. אם לא יעשה כן, איימו, ייזום הצבא "מפת דרכים" עתידית וינקוט צעדים בשטח. ההכרזה לא בהכרח היוותה מהלך להדחת נשיא המצרי מכסאו, אלא ניסיון לכנס את הצדדים לדו-שיח לאומי.

המונים בתחריר היום (AP)

"הכוחות המזוינים מזהירים את הכל שאם לא ייענו דרישות העם במהלך האולטימטום, הם ייאלצו, בכפוף לאחריות הלאומית וההיסטורית ומתוך כבוד לדרישות העם המצרי, להודיע על תוכנית פעולה לעתיד ושורת צעדים שיפקחו על התוכנית", נאמר בהצהרת הצבא המצרי.

כבר לפני כשבוע הזהירו גורמי צבא במדינה שיש להגיע לפתרון ושאם לא כן, ישנה סכנה לביטחון הלאומי וכי על הצבא יהיה למלא את תפקידו בהגנה על המדינה.

זמן קצר לאחר הודעת הצבא על אולטימטום למורסי, דחה אותו חבר במפלגת האחים המוסלמים השולטת במדינה. "האחים המוסלמים דוחים את האולטימטום שהציבו גורמי הצבא", אמר. "הפתרון למצב צריך להיות במסגרת החוקה המצרית. עידן השליטה של הצבא במדינה נגמר".

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

תיעוד: לינץ' לאור היום באיש האחים המוסלמים

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"