אחרי האולטימטום של הצבא: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

במפלגת האחים המוסלמים דנים ב-3 דרכים עיקריות לפעול בעקבות האולטימטום שהעמיד הצבא לנשיא מצרים: משאל עם, בחירות מקדימות - או הוצאת תומכיהם לרחובות. דיווח: מורסי נפגש עם שר ההגנה לאחר הצבת האולטימטום

שוברים את הראש: האחים המוסלמים, התנועה שאותה מנהיג נשיא מצרים מוחמד מורסי, מנסים כעת למצוא פתרון לאיום על שלטונם, לאחר שהצבא המצרי נתן למורסי אולטימטום של 48 שעות להיענות לדרישות המפגינים נגדו. במקביל, דווח כי מורסי עצמו נפגש הערב עם שר ההגנה עבד אל-פתח א-סיסי וראש ממשלת מצרים הישאם קנדיל בלשכתו לאחר הצבת האולטימטום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונה שהועלתה לעמוד הפייסבוק של מורסי, מופיעים השלושה - לכאורה לאחר הצבת האולטימטום של הצבא מהערב. בשלב זה לא ברור האם התמונה אכן צולמה הערב והמפגש בין הנשיא, ראש הממשלה ושר ההגנה שהציב את אותו אולטימטום אכן התקיים, או שמדובר בניסיון של מורסי להרגיע את הרוחות ולהראות שהוא חותר לפתרון ולפשרה.

מורסי ושר ההגנה המצרי (פייסבוק)
בדיונים במפלגת האחים המוסלמים עולות שלוש אפשרויות פעולה עיקריות: האחת - קיום משאל עם על המשך כהונתו של מורסי. השנייה - הליכה לבחירות מוקדמות. השלישית, מכיוון אחר - הוצאת ההמונים התומכים באחים המוסלמים לרחובות.

בינתיים, הממשל המצרי מתחיל להתפורר. שישה שרים התפטרו מתפקידהם, מספר מושלים עשו כך גם הם ונרשמו עריקות של מספר קציני משטרה.

בכיכר תחריר בקהיר ובערים נוספות נמשכות ההפגנות ההמוניות נגד מורסי. "מורסי לך החוצה", קוראים המפגינים לנשיא. ראשי האופוזיציה קוראים להעמיד את מורסי לדין.

ההפגנות נגד מורסי, היום (AP)

צמרת הצבא התכנסה

בהצהרה שנמסרה מטעם הצבא המצרי אחר הצהריים הוצב האולטימטום שבו דרש הצבא ממורסי להיענות לתביעות המפגינים - ואם לא יעשה כן, הוא ייזום "מפת דרכים" עתידית וינקוט צעדים בשטח. המהלך לא בהכרח מהווה מהלך להדיח את הנשיא המצרי מכסאו, אלא שהמטרה היא לנסות ולכנס את הצדדים לדו-שיח לאומי.

"הכוחות המזוינים מזהירים את הכל שאם לא ייענו דרישות העם במהלך האולטימטום, הם ייאלצו, בכפוף לאחריות הלאומית וההיסטורית ומתוך כבוד לדרישות העם המצרי, להודיע על תוכנית פעולה לעתיד ושורת צעדים שיפקחו על התוכנית", נאמר בהצהרת הצבא המצרי.

צמרת הצבא המצרית התכנסה היום תחת שר ההגנה עבדול פתח א-סיסי ויזמה את המהלך הזה כדי להבהיר לצדדים שעליהם להגיע להסכמות. כבר לפני כשבוע הזהירו גורמי צבא במדינה שיש להגיע לפתרון ושאם לא כן, ישנה סכנה לביטחון הלאומי וכי על הצבא יהיה למלא את תפקידו בהגנה על המדינה.

זמן קצר לאחר הודעת הצבא על אולטימטום למורסי, דחה אותו חבר במפלגת האחים המוסלמים השולטת במדינה. "האחים המוסלמים דוחים את האולטימטום שהציבו גורמי הצבא", אמר. "הפתרון למצב צריך להיות במסגרת החוקה המצרית. עידן השליטה של הצבא במדינה נגמר".

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"