הצבא המצרי באולטימטום למורסי: מלא את דרישות המפגינים - או שלא נגן על המשטר

ללחץ של מיליוני האזרחים המפגינים במצרים מצטרף הערב הצבא שקורא לנשיא להיענות לדרישות המפגינים תוך 48 שעות. אם לא ייענה להם, מאיים הצבא, הוא יתערב במשבר ויציג "מפת דרכים" משלו

דרמה מצרית: יממה לאחר הפגנת המיליונים שנערכה בכיכר תחריר נגד שלטונו של הנשיא מוחמד מורסי, הצבא המצרי מתערב ומציב למורסי אולטימטום - מלא את דרישות המפגינים תוך 48 שעות, או שנאלץ להתערב באופן פעיל במשבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה שנמסרה מטעם הצבא המצרי הוצב אולטימטום בן 48 שעות לנשיא המצרי: הצבא דורש ממורסי להיענות לתביעות המפגינים - ואם לא יעשה כן, הוא ייזום "מפת דרכים" עתידית וינקוט צעדים בשטח. המהלך לא בהכרח מהווה מהלך להדיח את הנשיא המצרי מכסאו, אלא שהמטרה היא לנסות ולכנס את הצדדים לדו-שיח לאומי.

צמרת הצבא המצרית התכנסה היום תחת שר ההגנה עבדול פתח א-סיסי ויזמה את אותו "אולטימטם" כדי להבהיר לצדדים שעליהם להגיע להסכמות. כבר לפני כשבוע הזהירו גורמי צבא במדינה שיש להגיע לפתרון ושאם לא כן, ישנה סכנה לביטחון הלאומי וכי על הצבא יהיה למלא את תפקידו בהגנה על המדינה.

אולטימטום. מורסי ושר ההגנה א-סיסי (AP)
"הכוחות המזוינים מזהירים את הכל שאם לא ייענו דרישות העם במהלך האולטימטום, הם ייאלצו, בכפוף לאחריות הלאומית וההיסטורית ומתוך כבוד לדרישות העם המצרי, להודיע על תוכנית פעולה לעתיד ושורת צעדים שיפקחו על התוכנית", נמסר בהצהרת הצבא המצרי.

זמן קצר לאחר הודעת הצבא על אולטימטום למורסי, דחה אותו חבר במפלגת האחים המוסלמים השולטת במדינה. "האחים המוסלמים דוחים את האולטימטום שהציבו גורמי הצבא. הפתרון למצב צריך להיות במסגרת החוקה המצרית. עידן השליטה של הצבא במדינה נגמר".

מחאת השרים: 5 חברים בממשלת מצרים התפטרו במחאה

במהלך שעות אחר הצהריים החלה כיכר תחריר שבמרכז קהיר להתמלא שוב בהמונים.  בשעות הבוקר הרחובות היו שקטים יחסית לליל אמש, אז כונס מפגן המחאה הגדול ביותר שראתה מצרים מאז ההפיכה שהדיחה את הנשיא מובארק מכיסאו בפברואר 2011.

במהלך היום התפטרו חמישה שרים החברים בממשלה המצרית ובקבינט של הנשיא מוחמד מורסי וגם יועצו של הנשיא, סמי ענאן. "השרים הגישו את התפטרותם לראש הממשלה הישאם קנדיל", מסר גורם רשמי בממשל, שלא ציין את הסיבה המדויקת. עם זאת, נטען מוקדם יותר בתקשורת המצרית שהשרים התפטרו מתוך רצון להביע הזדהות עם המפגינים.

בין השרים שהתפטרו - שר התיירות, שר הטכנולוגיה, שר התקשורת, שר המשפטים והנושאים הפרלמנטרים והשר לענייני סביבה. אף אחד מהם אינו חבר במפלגת האחים המוסלמים - מפלגתו של הנשיא המכהן מוחמד מורסי, שנגדו מופנית מחאת המיליונים החדשה.

המפגינים הציבו אולטימטום נוסף למורסי

מוקדם יותר היום הציבו למורסי מספר קבוצות ליברליות אולטימטום לפיו עליו להתפטר מתפקידו עד מחר בחמש אחר הצהריים, להכריז על בחירות חדשות ולערוך חוקה חדשה למצרים - חוקה שתשבור את מה שהם מגדירים "המונופול של האחים המוסלמים על מוסדות השלטון".

על פי חלק מהדיווחים בעולם הערבי, במהלך היום ואחרי ההשתלטות על משרדי מפלגת האחים המוסלמים בקהיר, אנשיו של מורסי שיגרו אנשים מיוחדים מטעמם שיפעלו כנגד המפגינים. מורסי עצמו שיגר את דוברו על מנת שיירא לפתיחה בדיאלוג עם מתנגדיו והודה שעשה כמה טעויות.

"אין מלחמת אזרחים כפי שמפרסמים אותם שקרנים", כתב עיסאם אל-אריאן, בכיר בתנועה האיסלמית במצרים, בחשבון הפייסבוק שלו. "לא תהיה כאן הפיכה צבאית כמו שרוצים אותם מפסידנים. אין תחליף למי שיביא להבנות בנוגע לבחירות המתקרבות לפרלמנט". במצרים מתכוננים היום לשביתה כללית שנקבעה למחר. 

הפגנות ענק במצרים - הסיקור המלא:

אחרי האולטימטום: אנשיו של מורסי מחפשים פתרון

הצבא המצרי הציב אולטימטום למורסי

מיליונים כבשו את רחובות מצרים, 10 בני אדם נהרגו

מורסי: "לא נאפשר הפיכה שנייה"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"