מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

מיליונים קוראים לנשיא מורסי מורסי לעזוב את השלטון, וההמונים נאספים בכיכר תחריר וברחובות מצרים לקראת הפגנת "יום הזעם" שצפויה להיערך נגד המשטר. למה המפגינים זועמים? מה הם דורשים ממורסי? והאם אנחנו בדרך למהפכה שנייה במצרים? מומחה למצרים וסוריה מאוניברסיטת בר אילן משיב על כל השאלות

מדוע הם מוחים? והאם מורסי יודח? (AP)

המחאות ההמוניות במצרים הקוראות להדחת הנשיא מורסי והדיווחים על הרוגים ומאות פצועים מעלים שאלות לגבי היכולת לערער את יציבות השלטון. האם אנחנו ניצבים בפני מהפכה נוספת במצרים? ומה בכלל הטענות של המפגינים נגד מורסי? ד"ר יהודה בלנגה, מומחה לסוריה ומצרים מהמחלקה למזרח-תיכון באוניברסיטת בר אילן, מסביר על דרישות המפגינים והתחזיות לעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהן הסיבות להפגנות? מי הם המפגינים?

יש למעשה שתי סיבות: פוליטית וכלכלית. מבחינה פוליטית, מורסי לא נבחר ברוב מוחץ לנשיאות מצרים והאופוזיציה מתקשה לקבל את המנהיגות שלו. הוא מזוהה עם האחים המוסלמים והממסד, והאופוזיציה החילונית חשה כי מתרחשת השתלטות איסלמית על מצרים, שהשלטון בה היה חילוני מ-1952, ממהפכת הקצינים החופשיים. מורסי גם מינה יותר מדי אנשים מהאחים המוסלמים לתפקידים בממשל, ולא שיתף גורמים אחרים. גם האופוזיציה החילונית וגם האופוזיציה האיסלאמית מאוכזבות ממורסי.

במישור הכלכלי, מורסי שיחרר שלל הבטחות לעם המצרי, ונכשל כישלון חרוץ. גם המצרים שאלו "איפה הכסף" בתקופת מובארק, והם ממשיכים לשאול. יש רעב במצרים, המצב הכלכלי גרוע, צמיחה נמוכה, האינפלציה גבוהה, וההכנסה לנפש - 3,000 דולר לשנה. 

האם השטח באמת בוער? מה הסיכוי שמורסי יאבד את השלטון?

מורסי נמצא במצב קשה היום. במצרים הרחוב הוא בעל הבית כרגע, והרחוב תמיד ידרוש דם. זה קצת מזכיר את המהפכה הצרפתית - הודח שליט עריץ ונבחר שליט אחר שלא מחזיק מעמד, והשלטון נמצא בחוסר יציבות. הצבא כל הזמן מחכה ברקע, והצהיר שיתערב אם תהיה סכנה ביטחונית. ההעברה של מורסי לדירת מסתור מראה שהצבא שומר עליו קרוב. הצבא עשוי להגיד לו, כפי שעשה למובארק, "תתפטר כדי להציל את המדינה". בהחלט יכולה להיות מהפכה או הפיכה שהצבא יהיה מעורב בה.

האם מהפכה או הדחת מורסי תפתור את הבעיות של מצרים?

לדעתי, זה בלתי אפשרי בכלל לפתור את הבעיות של מצרים - הבעיות הן עמוקות, שהפתרון שלהם גם יפגע בחברה המצרית. גם לאופוזיציה יהיה קשה לשנות משהו - הבעיות לא תלויות נשיא. מורסי קיבל מעט מאוד זמן חסד - מה כבר הוא היה יכול לעשות בשנה אחת? מורסי אמר "עשיתי וטעיתי", חשף את עצמו והודה בשגיאותיו בכנות שאין למנהיגים במערב. מעבר לכך, האיסלמיסטים לא יוותרו על השלטון בקלות - הם המתינו 80 שנה באופוזיציה.