מצרים: מורסי כינס דיון חירום

אחרי שבסופ"ש נהרגו כמה בני אדם בעימותים בין מתנגדי לתומכי מורסי, המתח במצרים מגיע לשיא לקראת הפגנות הענק המתוכננות מחר. הנשיא כינס ישיבת חירום כדי להיערך למחאה ומנגד, באופוזיציה אומרים כי מיליונים הצטרפו לעצומה הקוראת להתפטרותו

אחרי שהעימותים האלימים גבו את חייהם של מספר בני אדם ובהם גם אזרח אמריקני, מצרים מתקרבת לנקודת רתיחה לקראת הפגנות הענק הצפויות מחר נגד הנשיא מורסי. בצהריים כינס מורסי דיון חירום עם שר ההגנה עבד אל פתח א-סיסי, ועם ראש המודיעין מוחמד רפאת שחאתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתוך כך, מארגני המחאה, שמגיעים מכמה תנועות אופוזיציה, הצהירו היום כי מספר החותמים על העצומה נגד הנשיא מורסי עומד על יותר מ-22 מיליון אזרחים. המארגנים, שקראו לאזרחים לצאת בהמוניהם להפגנות מחר, דורשים את התפטרותו המיידית של מורסי מתפקידו - כשנה לאחר שעלה לשלטון במצרים.

"על העצומה שלנו חתמו כבר 22,134,465 בני אדם", אמר דובר ארגוני האופוזיציה מחמוד באדר. מדובר במספר גבוה בהרבה מזה של המצביעים עבור הנשיא האסלאמי בבחירות האחרונות, אז תמכו במורסי 13.23 מיליון מצרים.

תומכי מורסי יצאו לרחובות (AP)

אובמה: מביטים בדאגה

מוקדם יותר קרא נשיא ארה"ב ברק אובמה לקבוצות האופוזיציה ולנשיא מוחמד מורסי להימנע מאלימות ולנסות לקיים דיאלוג בונה. "אנחנו מסתכלים על הנעשה במדינה בדאגה רבה", הצהיר אובמה במהלך ביקורו בדרום אפריקה. לדברי הנשיא האמריקני, חוסר היציבות במצרים "עלול לזלוג לאזורים הסמוכים לאזור". אובמה לא הבהיר אם הוא מדבר לזליגת האלימות והמחאה גם לשטחי סיני - אזור שעל פי הסכם השלום עם ישראל יכול להכיל כמות מצומצמת של כוחות ביטחון מצריים.

את הדברים אמר אובמה על רקע הדיווחים על מותם של שלושה מפגינים במהומות, בהם גם אזרח אמריקני, סטודנט בן 21 בשם אנדרו פוטשר שהגיע למצרים כחלק ממסגרת התנדבותית. "אנדרו הגיע לאלכסנדריה כדי ללמד ילדים בני 7 ו-8 אנגלית וכדי לשפר את הערבית שלו", מסרו בני משפחתו האבלים. "הוא חיכה לחזור הביתה ותכנן לבלות את חופשת האביב הבאה בירדן".

מחר: שיא המחאה

המחאה נגד שלטונו האסלאמי של מורסי צפויה להגיע לשיאה מחר, אז צפויים לצאת מיליונים לרחובות בשביל לדרוש את הדחתו של מי שנחשב עד לפני פחות משנה לתקווה של מצרים וכעת נראה שהמשך כהונתו נמצאת בסכנה.

במקביל לדיווחים על האלימות הגוברת, פרסמה מזכירות המדינה האמריקנית אזהרת מסע לאזרחיה שבה הם נקראים להימנע מהגעה למדינה בימים סוערים אלה. גם חלק מאנשי השגרירות בקהיר קיבלו הודעה שעליהם לעזוב את המדינה, זאת במטרה להשאיר במקום רק את העובדים שהימצאותם במדינה מכריעה.