לקראת פיצוץ? הרוג נוסף במהומות במצרים

המתיחות במצרים לאור ניסיון התקוממות נגד משטר האחים המוסלמים הולכת וגואה: חבר מפלגה נהרג הלילה במתקפה על מטה האחים המוסלמים בצפון מצרים. המתנגדים מקווים להוציא מיליוני מפגינים לרחובות ביום ראשון בעוד ושלטון מורסי חושש מהפיכה שנייה במדינה

חשש שהמחאה תהפוך לאלימה (רויטרס)

שנה לאחר בחירת מורסי לנשיא, המתיחות במצרים הגיעה הלילה לשיא חדש: פעיל בתנועת האחים המוסלמים - המפלגה השלטת במדינה, נהרג במתקפה על אחד ממטות המפלגה בעיר זקאזיק שבצפון המדינה. במתקפה נורה הפעיל למוות וארבעה נוספים נפצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרג הפעיל הלילה רק מחריף את תחושת המתח במצרים לקראת המחאה הגדולה המתוכננת ביום ראשון נגד שלטונו של הנשיא מורסי. 16 מיליון מצרים חתמו בתקופה האחרונה על עצומה הקוראת להתפטרותו של הנשיא ובמדינה נערכים להפגנות של מיליונים נגדו.

ל"מהפכה נגד מורסי", חברו כלל המפלגות והתנועות במצרים, המתנגדות לניסיונותיו של הנשיא ותנועתו האחים המוסלמים ליצור מונופול שלטוני במדינה. באופוזיציה המצרית טוענים כי הפעם ההפגנות לא יסתכמו במחאה בכיכר תחריר, וכי הן צפויות להתרחב לערים שונות במדינה.

מורסי ניסה מצדו להרגיע את הרוחות בשארית כוחו ולעצור את ההתקוממות נגדו, כשהציע לבצע שינוי בחוקה והודה בטעויותיו. אולם, בשלב זה נדמה כי ניסיון זה נכשל. על פי הדיווחים ברשתות התקשורת במצרים, עולה כי הציבור שבחר בשנה שעברה בשלטונם של האחים המוסלמים, מאס באנדרלמוסיה ובמשבר הכלכלי האופפים את המדינה מאז הפלת שלטונו של מובארק בשנה שעברה.

חשש מהחרפת המחאה נגד מורסי בתחילת השבוע

הצבא המצרי שהיה מעורב למדי בשלטון עד לבחירתו של מורסי, נותר דרוך נוכח החשש שהפעם יהפכו המחאות המתוכננות לאלימות וייעשה בהן שימוש בנשק חם. יחד עם זאת, גורמים ביטחוניים במצרים הבהירו כי אין הם מתכוונים להתערב בשלב זה באופן ממשי בהפגנות.

שלשום נהרגו שני מפגינים ויותר מ-200 נפצעו בהתפרעויות בין תומכיו של מורסי לבין מתנגדיו בעיר מנסורה שמצפון לקהיר. למרות שהצפי היה שהמהומות יתחילו רק בשבוע הבא, כבר אז ניתן היה לצפות במהומות האלימות.

"נעשו טעויות", פתח הנשיא המצרי את דבריו כשניסה להרגיע את הרוחות אמש. "לא מן הנמנע שיש לתקן אותן. אנו עומדים מול אתגרים רבים וכל שאני מבקש זה לקיים הידברות בנושאים הללו", הצהיר בנאומו.

עוד הוסיף הנשיא האסלאמיסטי, כי "אנו המצרים יכולים להתגבר על משברים אלו. אני עומד לפניכם כאזרח מצרי מן השורה ומדבר אליכם בכנות". לדבריו, המהפכה היא של כלל אזרחי המדינה ו"כדי להשלימה, צריך לבצע רפורמות רציניות וליישם פתרונות בלתי-קונבנציונאליים".

מורסי. "אויבי המדינה" (AP)

בדבריו, הפנה מורסי אצבע מאשימה כלפי מתנגדיו וכלפי "אויבי המדינה", שלשיטתו "חיבלו בדמוקרטיה", אך מבלי לפרט מיהם אותם אויבים."ישנם כאלה שמבקשים להחזיר את הדברים אחורה - לתקופה של שחיתות", ציין הנשיא. "אויבינו לא מחמיצים אף הזדמנות כדי להרוס את הנסיונות לקדם את מצרים. לצערי, החליטו חלקים בציבור לערער על תוצאות הבחירות".

"לקחתי אחריות על מצרים, שהייתה שקועה בשחיתות", הוסיף מורסי, והאשים בדבריו מספר בכירים בממשל. בינתיים, ההמונים אוגרים מזון ודלק מחשש למחסור במסגרת היערכות להפגנות מיליונים בדרישה להדיח את מורסי מכסאו.