עוד מהפכה? מיליונים נגד מורסי

במלאת שנה לעליית הנשיא מורסי לשלטון, המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא חדש עם ניסיון התקוממות נגד משטר האחים המוסלמים. המתנגדים מקווים להוציא מיליוני מפגינים לרחובות ביום ראשון, והצבא כבר הודיע שלא יתערב

במלאת שנה לכהונתו של הנשיא מוחמד מורסי - ניסיון התקוממות נגד המשטר: 16 מיליון מצרים חתמו על עצומה הקוראת להתפטרותו שח הנשיא ובמדינה נערכים להפגנות של מיליונים נגדו ביום ראשון הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ל"מהפכה נגד מורסי", חברו כלל המפלגות והתנועות במצרים, המתנגדות לניסיונותיו של הנשיא ותנועתו האחים המוסלמים ליצור מונופול שלטוני במדינה. באופוזיציה המצרית טוענים כי הפעם ההפגנות לא יסתכמו במחאה בכיכר תחריר, וכי הן צפויות להתרחב לערים שונות במדינה.

מורסי ניסה מצדו להרגיע אמש את הרוחות בשארית כוחו ולעצור את ההתקוממות נגדו, כשהציע לבצע שינוי בחוקה והודה בטעויותיו. אולם, בשלב זה נדמה כי ניסיון זה נכשל. על פי הדיווחים ברשתות התקשורת במצרים, עולה כי הציבור שבחר בשנה שעברה בשלטונם של האחים המוסלמים, מאס באנדרלמוסיה ובמשבר הכלכלי האופפים את המדינה מאז הפלת שלטונו של מובארק בשנה שעברה.

מורסי. "אויבי המדינה" (AP)

אמש: מחאות סוערות נגד השלטון 

הצבא המצרי שהיה מעורב למדי בשלטון עד לבחירתו של מורסי, נותר דרוך נוכח החשש שהפעם יהפכו המחאות המתוכננות לאלימות וייעשה בהן שימוש בנשק חם. יחד עם זאת, גורמים ביטחוניים במצרים הבהירו כי אין הם מתכוונים להתערב בשלב זה באופן ממשי בהפגנות.

במהלך הלילה נהרגו שני מפגינים ויותר מ-200 נפצעו בהתפרעויות בין תומכיו של מורסי לבין מתנגדיו בעיר מנסורה שמצפון לקהיר. למרות שהצפי היה שהמהומות יתחילו רק בשבוע הבא, כבר היום ניתן היה לצפות במהומות האלימות.

"נעשו טעויות", פתח הנשיא המצרי את דבריו כשניסה להרגיע את הרוחות אמש. "לא מן הנמנע שיש לתקן אותן. אנו עומדים מול אתגרים רבים וכל שאני מבקש זה לקיים הידברות בנושאים הללו", הצהיר בנאומו.

עוד הוסיף הנשיא האסלאמיסטי, כי "אנו המצרים יכולים להתגבר על משברים אלו. אני עומד לפניכם כאזרח מצרי מן השורה ומדבר אליכם בכנות". לדבריו, המהפכה היא של כלל אזרחי המדינה ו"כדי להשלימה, צריך לבצע רפורמות רציניות וליישם פתרונות בלתי-קונבנציונאליים".

חשש שהמחאה תהפוך לאלימה (AP)

בדבריו, הפנה מורסי אצבע מאשימה כלפי מתנגדיו וכלפי "אויבי המדינה", שלשיטתו "חיבלו בדמוקרטיה", אך מבלי לפרט מיהם אותם אויבים."ישנם כאלה שמבקשים להחזיר את הדברים אחורה - לתקופה של שחיתות", ציין הנשיא. "אויבינו לא מחמיצים אף הזדמנות כדי להרוס את הנסיונות לקדם את מצרים. לצערי, החליטו חלקים בציבור לערער על תוצאות הבחירות".

הציבור מאס באחים המוסלמים (AP)

"לקחתי אחריות על מצרים, שהייתה שקועה בשחיתות", הוסיף מורסי, והאשים בדבריו מספר בכירים בממשל. בינתיים, ההמונים אוגרים מזון ודלק מחשש למחסור במסגרת היערכות להפגנות מיליונים בדרישה להדיח את מורסי מכסאו.