המורדים בסוריה: "קיבלנו את נשק הסיוע"

בכירים בקרב כוחות האופוזיציה במדינה השסועה סיפרו לעיתון "דיילי טלגרף" כי הועברו לידיהם טילים מתקדמים נגד טנקים מתוצרת רוסית, על ידי בעלת בריתה של ארצות הברית במפרץ הפרסי - סעודיה. לפני מספר ימים הצהיר אובמה כי ארצו "תעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים"

מורדים עם נשק נ"ט בסוריה, השבוע (AP)

ה"טלגרף" הבריטי מדווח הערב מפי מקורות בקרב המורדים בסוריה, שהכוחות המתנגדים לאסד כבר קיבלו טילי נ"ט מתקדמים מתוצרת רוסיה. הנשק לדבריהם הועבר מסעודיה, לאחר שזו קיבלה "אור ירוק" להעברה מארצות הברית. על פי הדיווח, כוחות האופוזיציה במדינה כבר עשו שימוש בנשק במהלך הקרבות בחלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכך, מאשר הפרסום את הדיווחים שלפיהם הבית הלבן הסיר באופן לא-רשמי את אמברגו הנשק על בנות בריתו במפרץ הפרסי. עוד נאמר, כי קומץ מסוג הטילים, שנבזז על ידי כוחות המורדים מבסיסי משטרו של אסד כבר היה בשימוש האופוזיציה, אך כעת נוצר לו ביקוש גבוה.

"כעת קיבלנו אספקה מסעודיה", אמר אחד ממנהיגי המורדים. "אמרו לנו שעוד כלי נשק בדרך, אפילו טילים מתקדמים יותר".

ארה"ב: "נעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים"

בעקבות "האקדח המעשן" לשימוש בנשק כימי בסוריה שהוכר לראשונה באופן רשמי על ידי ארה"ב, הצהירו בבית הלבן כי הנשיא האמריקני החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. "אובמה יעניק סיוע ישיר לכוחות האופוזיציה. הסיוע יהיה בכמות גדולה הרבה יותר ממה שהענקנו עד כה", הוסיף רודס. בכיר בממשל שהתראיין לסוכנות הידיעות רויטרס הוסיף כי "למעשה, אובמה כבר קיבל את ההחלטה לחמש את המורדים בזמן הקרוב".

כבר לפני כחודשיים אמר אובמה כי ישנן ראיות לכך שמשטר אסד השתמש כנגד המורדים בגז מסוג "סארין", אך הוסיף כי הן אינן מצביעות על הנסיבות בהן נעשה השימוש בנשק. בתחילת השבוע הצהירו בכירים בממשל כי ישנן הוכחות ודאיות לכך שאסד עשה שימוש בגז מספר פעמים. ככל הנראה שההצהרה הלילה של הממשל האמריקני הגיעה לאור החשש בבית הלבן מהתחזקות אסד בתקופה האחרונה לאחר כיבוש העיר קוסייר מידי המורדים וההשתלטות המחודשת על קוניטרה.