סוריה: מורסי משרת את מטרות ישראל וארה"ב

לאחר הודעתו של מורסי אתמול על החזרת השגריר מסוריה וניתוק הקשרים בין המדינות, ממשל אסד מגיב בחריפות. "מדובר בפגיעה בריבונות הסורית, מורסי מצטרף למקהלה של קונספירציה והתססה המובלת בידי ארצות הברית וישראל נגד סוריה"

ניתוק יחסים וחילופי האשמות. מורסי ואסד (SKY, AP)

העימות בין מצרים וסוריה מחריף: לאחר שאתמול הודיע נשיא מצרים מורסי על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם סוריה, מגדירה היום (א') הממשלה הסורית את המהלך "פגיעה בריבונות הסורית וצעד לא אחראי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתגובה הרשמית של הממשל הסורי, שצוטטה בתקשורת המקומית, נמתחת ביקורת על ניתוק היחסים שעליו הכריז מורסי. בסוריה האשימו כי מורסי מצטרף לקונספירציה ישראלית-אמריקנית שמטרתה פיצול המזרח התיכון - "מורסי מצטרף למקהלה של קונספירציה והתססה, המובלת בידי ארצות הברית וישראל נגד סוריה".

כמו כן, האשימו את מורסי בהיענות לדרישה מצד פקידים שדרשו להילחם במשטרו של אסד. לפי ההודעה הסורית, מטרת פקידים אלו היא "לשפוך דם סורי ולא להפנות את המצפן כלפי שחרור השטחים הפלסטיניים הכבושים". לדברי סוריה, מורסי "אינו מייצג את הדעה של המצרים, וסוריה בטוחה כי העם המצרי יפיל את משטרו של מורסי ואת השפעתו החמורה על האזור".

אתמול הודיע מורסי בנאום בפני אלפי תומכים בעצרת בקהיר כי על ניתוק הקשרים עם דמשק וסגירת השגרירות: "החלטנו היום לנתק לגמרי את היחסים עם סוריה ועם המשטר הנוכחי בדמשק". נשיא מצרים הוסיף וקרא להגדרת אזור אסור לטיסה מעל סוריה.

מורסי שלח אזהרה לאנשי חיזבאללה, שלוחמים לצד כוחות אסד נגד המורדים, וקרא להם לעזוב את אדמת סוריה. "אנחנו ניצבים נגד חיזבאללה ונגד התוקפנות שלו כלפי העם הסורי", הצהיר, "אנשי חיזבאללה מוכרחים לעזוב את סוריה - אין להם מה לעשות שם".