"מתון ומאמין בשלום". זהו מלך סעודיה החדש

סלמן בן ה-78 יירש את מקומו של המלך הנערץ עבדאללה. סלמן, שנולד עוד לפני גילוי מאגרי הנפט וגדל בבקתות בוץ, טיפח קשרים טובים עם ארצות הברית במהלך השנים. על פי ההערכות המלך החדש צפוי להמשיך ברפורמות הכלכליות והחברתיות. ומה הוא חושב על ישראל?

קבלו את המלך החדש. סלמן (AP)

הכירו את יורש העצר של מעצמת הנפט: מותו של המלך הסעודי עבדאללה מותיר אחריו את סלמן בין עבד אל עזיז כשליט החדש של אחת המדינות המשפיעות ביותר באזור אם לא בעולם. סלמן בן ה-78 הוא בן המשפחה האחרון שנולד עוד לפני גילוי הנפט הרב, שהביא את המדינה למעמדה הנוכחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האתגרים שניצבים לפתחו של המלך סלמן בן לא פשוטים: הוא נאלץ להתמודד עם מלחמות אזרחים שמפרקות את סוריה, תימן ועירק, לצד מאבקי כוח שמשנים מציאות מדינית בת 100 שנה עם אירן. היריבות עם העולם השיעי והניסיון לבלום את עליית הארגונים הסונים הקיצונים באזור דוגמת אל קאעידה יהיו המשימות שיעמדו בראש סדר היום של הממלכה - האבלה על מות המנהיג המוערך.

יורש העצר של סלמן והאיש שיתייצב לצידו כעת הוא אחיו למחצה, הנסיך מוגרין, שבעבר עמד בראש המודיעין של המדינה. מומחים לענייני ערב הסעודית טוענים שסלמן הוא "אדם מתון" שמבין היטב את מאזן הכוחות בתוך המדינה, במזרח התיכון ואת האיזון שהוא צריך לשמור במערכת היחסים הבינלאומית. להערכתם, הוא צפוי להמשיך את דרכו של המלך עבדאללה ברפורמות הכלכליות והחברתיות שעוברות על הממלכה.

"אני סבור שהוא יודע כיצד לפעול כדי לשמור על האיזון העדין בין השינויים שעוברים על החברה לבין הכבוד לערכים מסורתיים השמרניים", אמר רוברט ג'ורדון, מי שהיה שגריר ארה"ב בריאד, בירת ערב הסעודית.

הלך לעולמו הלילה. המלך עבדאללה (רויטרס)

התקרב לקדמה, מאמין בשלום בין ישראל לפלסטינים

אתר וויקיליקס טוען שסלמן אמר ב-2007 כי "הממלכה השמרנית לא מתאימה לשלטון דמוקרטי ומאוד חשדנית כלפי רפורמות חברתיות ותרבותיות". במשך קרוב ל-50 שנה, בין השנים 1962 ל-2011, הוא כיהן כמושל חבל ריאד - תפקיד שחשף אותו להתנהלות מול מנהיגים שבטים וחברתיים מסורתיים מצד אחד ומצד שני קירב אותו לקדמה. במשך עשרות השנים הללו, ראיד הפכה מעיר מדברית קטנה לבירה ערבית תוססת מרכזית.

למרות הבקיאות הרבה בענייני המדינה, סלמן מונה לתפקיד יורש העצר רק אחרי ששני אחים למחצה אחרים הלכו לעולמם - סולטאן ונייאף. לפני שקיבל את תפקיד יורש העצר , הוא שימש כשר ההגנה של סעודיה, במסגרת התפקיד הזה הוא ניהל את תקציב הביטחון - שמהווה את רוב התקציב הסעודי - וניהל קשרים עם ארה"ב, צרפת ובריטניה.

בנוגע לישראל, סלמן מצוטט כמי שאמר ב-2007 לשגריר ארצות הברית במדינה שהשלום בין ישראל לפלסטינים הכרחי למען יציבות המזרח התיכון כולו. "הוא לא מקבל בעיניים עצומות כל מה שארה"ב אומרת, אבל הוא כן מבין את החשיבות של היחסים שמבוססים על יותר משוק הנפט העולמי", הוסיף השגריר לשעבר ג'ורדון.

מבקתות הבוץ לבית המלוכה

סלמן הוא אחד מ"שבעת הסודאירים", כלומר אחד מבני איבן סעוד שייסד את הממלכה ב-1932 אחרי מסע כיבושים ומי שנחשבה לרעייתו האהובה ביותר של איבן סעוד - האסה בינט אחמד אל סודאירי. ככזה, הוא "מחובר" היטב למשפחת המלוכה ולשלטון. הוא נולד ב-1936, בריאד שהייתה אז עיירה של בתי בוץ שהתקיימה בעיקר מליווי ומכירת מוצרים לעולי הרגל למכה ומדינה.

סלמן התחתן במהלך השנים עם שלוש נשים: המבוגרת שבהן - סולטנה בינט אל טורקי - מתה ב-2011. יש לו חמישה בנים ובת מנישואים אלו. מאישתו השניה והשלישית, שרה בינט פייסל ופאהדה בינט פאלאח, היו לו עוד שבעה ילדים: אחד מהם, הצעיר ביותר שנולד ב-2001, מת מהתקף לב. הבן המפורסם ביותר של המלך החדש הוא הנסיך סולטן שב-1985 היה לבן המלוכה הראשון והערבי המוסלמי הראשון שטס לחלל עם מעבורת הדיסקברי.