צוות העיתון הצרפתי "לה מונד" שב מסוריה: "חשנו צריבה בעיניים וקשיי נשימה"

צוות העיתון הצרפתי, שנקלע לפיגוע במהלך שהותו בדמשק בחודשיים האחרונים, דיווח על "צריבות בעיניים וקשיי נשימה" שלדבריו, "נמשכו ארבעה ימים". בסוף השבוע התייחס מדען סורי גולה לסוגייה, ואמר כי "לנשיא אסד יש מספיק גז עצבים כדי להשמיד ערים שלמות"

"לה מונד": "צוות העיתון מצא הוכחות לשימו (AP)

בעוד שמספרי ההרוגים והנפגעים במלחמת האזרחים בסוריה ממשיכים להאמיר, מדווח העיתון הצרפתי "לה-מונד" כי נאמני משטרו של הנשיא הסורי, בשאר אסד, עשו שימוש בנשק כימי במהלך החודשיים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח בעיתון, שפורסם באתר האינטרנט שלו, צוטט אחד מצלמיו כאומר כי במהלך שהותו במדינה השסועה, היה עד לפיצוץ שאירע במרכז דמשק ולאחר מכן סבל מ"ראייה מטושטשת וקשיי נשימה" למשך ארבעה ימים.

בסוף השבוע צוטט מדען גולה בתכנית הנשק הכימי של סוריה ברשת "אל-ג'זירה", ואמר כי "לנשיא אסד יש מספיק גז עצבים מסוג סארין כדי להשמיד ערים שלמות, בהן דמשק, חומסף חמה וחלב". הוא הוסיף, כי כעת הוא לא צופה שהמשטר יעשה שימוש בנשק הזה, אלא במקרה שבו "כבר לא יהיה לו אכפת שכל העולם ידע על קיומו".

המדען הסביר כי שימוש בכמות קטנה יחסית של הגז יכולה לגרום לנזק והרס עצומים. "המשטר יכול לירות טיל מסוג סקאד-B חמוש בראש נפץ כימי מלא בסארין, ברגע שהטיל מתפוצץ הוא יוצר ענן כימי באטמוספרה בגודל שלושה קילומטרים עם אורך ורוחב של 500 מטר בערך - כל מי שמתחת לענן הזה ימות".