מחירי הסיגריות עלו, חקלאי השטחים מגדלים טבק

בכל שנה מגדלים החקלאים 700 טונות של טבק בשטחים. "משכורת אחת אינה מספיקה כדי לממן עישון של חפיסה או שתיים ביום - שעולה 50 שקלים", הם טוענים. " לכן אנחנו עובדים לתוצרת מקומית , זה טוב יותר מלהביא את הסיגריות מאמריקה או ממקומות אחרים"

מחירי הסיגריות ממשיכים להאמיר בכל העולם - ומשפיעים גם על הרשות הפלסטינית, שם חלה התייקרות בשיעור של יותר מ-20%. בג'נין, כך מתברר, ראו בהתייקרות - הזדמנות. החקלאים החליפו את הגידולים הירקות והפירות המסורתיים בגידולי טבק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כך, בייצור ביתי, הרחק מנושי המיסים, ירד מחיר הסיגריות בשטחים בכמעט 70-80%. הגידולים מעסיקים כעת משפחות שלמות שבעבר היו חלק מכוח העבודה בישראל. התעריף, למי שתהה - זול במיוחד: חבילת סיגריות מגולגלות מג'נין עולה ארבעה שקלים והסיגריות המוכרות שמגיעות מעבר לים עולות במכולת של הכפר אובייד 25 שקלים, ועדיין , יש כאן מספיק רווח כדי לפרנס משפחות שלמות.

"משכורת אחת אינה מספיקה היום כדי לממן עישון של חפיסה או שתיים, שעולות 50 שקלים ליום", אמר עבדי, תושב ג'נין. "לכן אנחנו עוברים לתוצרת מקומית. זה טוב יותר מלהביא את הסיגריות מאמריקה או מקומות אחרים".

בכל שנה מייצרים בכפר יאבד 700 טונות של טבק "אחרי בניית גדר ההפרדה - פנו כל תושבי האזור לטבק בהמוניהם", מסביר תושב הכפר שאומר שמה שנכון לכפר שלו - נכון לכל הכפרים בסביבה. סמוך לג'נין יש היום , על פי סוכנות הידיעות רויטרס, 13,000 דונמים של שדות טבק.