נסראללה: אם סוריה תיפול, כך גם פלסטין - לא ניתן לזה לקרות

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאם הערב לציון 13 שנים ליציאת צה"ל מלבנון המכונה על ידי ארגונו "יום הכניעה והשחרור" ותקף את ישראל: "הציונים מוכנים למלחמה, ישראל מאיימת על לבנון מדי יום ומחמשת את תושביה". בהקשר הסורי תהה נסראללה מדוע לא מאפשרים לה לרכוש טילים

"ישראל מאיימת וערוכה למלחמה": בנאום מיוחד לציון 13 שנים ליציאת צה"ל מלבנון, תקף מזכ"ל חיזבאללה את ישראל בגין תוקפנותה הצבאית לכאורה, והאשים כי ממשלות ישראל מאז מלחמת לבנון השנייה כבר ערוכות למלחמה חדשה מול לבנון וכל מי שיעז לתקוף את ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההתנגדות שהביסה את ישראל במלחמת לבנון השנייה התאמנה והיא מוכנה להתעמת", אמר מזכ"ל חיזבאללה. לדבריו, ישראל מוכנה למלחמה ומחמשת את תושביה המתגוררים ביישובים שליד הגבולות עם לבנון, סוריה וירדן. "בעוד שרואים בנשק שנמצא בידי תושבים בדרום לבנון כלא לגיטימי, ישראל מחמשת את תושביה בסמוך לגבולות, מכשירה אותם צבאית ומאמנת אותם. אלן הן חלק מתוכניות הצבא ההרסניות של ישראל".

לדבריו, חיזבאללה ערוך ומוכן להתמודד עם האיומים מצד ישראל. "ישראל מאיימת על לבנון על בסיס יומי והכוחות שלה נעים סביב הגבול מזה חודשים. ישראל גם מאיימת על סוריה ותוקפת אותה. היא מוכנה למלחמה וקשה לנו להעריך כיצד האויב הציוני יתנהג מדי יום ביומו. בלבנון ערוכים ומוכנים להתמודד עם איומי ישראל - ולא רק חיזבאללה, אלא כל ארגון שמבקש להתנגד לה".

המונים צפו בנאום נסראללה (AP)

"אם סוריה תיפול - ישראל תיכנס ללבנון"

בדבריו התייחס נסראללה גם למערכה בסוריה ותהה מדוע מדינות ערביות אחרות יכולות לרכוש טילים ומערכות להגנה מפניהם, בעוד משטר אסד בסוריה אינו יכול לעשות כן. "סוריה לא יכולה לרכוש טילים בעוד מדינות אחרות כן, כי ישנה במדינות אלה הבטחה שלא לתקוף את ישראל באמצעותם", אמר.

לדבריו, "אם סוריה תיפול בידי ארצות הברית, ישראל או כל כלי השרת שלה, ההתנגדות תפסיד וישראל תיכנס ללבנון ותכפה את תנאיה. אם סוריה תיפול בידיהם, פלסטין תלך לאיבוד. סוריה היא גבה של ההתנגדות וההתנגדות לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים כשרוצים לשבור את גבה". על הכוונה להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי הגיב נסראללה בזלזול: "אלו חדשות ישנות. מדובר רק בדיו על נייר".

מפקד חיל האוויר אשל, השבוע (חדשות 2)

רק השבוע הזהיר מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, מפני הידרדרות במתיחות עם סוריה - בתוך שעות. אשל נשא דברים בכנס מטעם מכון פישר למחקר אסטרטגי בבית חיל האוויר בהרצליה ואמר כי "אסד השתמש במעט התקציב שהיה לו כדי לקנות את הטילים הטובים ביותר שהוא יכול - והם בדרך". "הצטיידות ביכולות כאלה בצד השני, אלו יכולות הגנה קרקעית מאוד מתקדמות, שהמוקד שלהן הוא לפגוע בחיל האוויר ולייצר אצלם ביטחון עצמי", הוסיף אלוף אשל.

הוא ציין כי שינוי בסוריה יכול להתרחש בתוך זמן קצר, ולכן חייבים להיות ערוכים אליו בכל רגע. "צריך להבין שסוריה משתנה לנו מול העיניים, וצריך להיות מוכנים לכל תרחיש בטווחי זמן של שעות בודדות", הבהיר. "אם רוצים להכריע תוך יממות ספורות, צריך להפעיל הרבה אש - ומהר".

"הם עוברים מבית לבית". חיילי הצבא הסורי (רויטרס)

פעילי חיזבאללה בקרב למען אסד

מוקדם יותר היום דווח כי פעילי חיזבאללה סייעו לצבא אסד במערכה על העיירה הסורית אל-קוסייר הסמוכה לגבול עם לבנון. צבא סוריה פתח במתקפה ארטילרית בת שלוש חזיתות על העיירה, הנחשבת לאזור מפתח, במטרה להניס את המורדים שהשתלטו על העיר ולהשיב את השליטה בה לכוחותיו של הנשיא הסורי.

לדברי כמה מארגוני המורדים במקום, הם נתונים תחת הפגזה כבדה של הצבא הסורי ושל כוחות חיזבאללה מכיוון לבנון וכי עד כה יש במקום כבר 22 הרוגים, רובם משתיכים לכוחות המורדים. פעילי ארגוני המורדים במקום דיווחו על הפצצות כבדות החל משעות הבוקר המוקדמות, שכללו גם ירי של רקטות, טילי קרקע-קרקע וירי ארטילרי מאסיבי. "לא ראינו תקיפה כזו מאז שהחלה המערכה בסוריה. זה נראה כאילו הם מנסים לעבור מבית לבית ופשוט להשמיד אותו", סיפר מאלק עמאר, פעיל באחד מארגוני המורדים לרשת הטלוויזיה BBC.