כימאי סורי שברח על כמות הנשק הכימי של אסד: "יכול להשמיד בגז סארין את כל דמשק, חומס, חמה וחלב"

מדען שעבד בתכנית הנשק הכימי של משטר אסד והצליח להימלט מארצו חושף היום בפני רשת אל ג'זירה את התמונה המלאה על הארסנל הקטלני שברשות הנשיא הסורי. לדבריו לאסד כמות גז סארין שמספיקה לחמש יותר מ-3,000 פצצות ו-100 ראשי נפץ של טילי סקאד

"לנשיא אסד יש מספיק גז עצבים מסוג סארין כדי להשמיד ערים שלמות בהן כל דמשק, חומס חמה וחלב", כך אומר מדען בתכנית הנשק הכימי שנמלט מסוריה לרשת אל-ג'זירה ומוסיף שכעת הוא לא צופה שהמשטר יעשה שימוש בנשק הזה, אלא במקרה שבו "כבר לא יהיה לו אכפת שכל העולם ידע על קיומו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המדען הסביר איך שימוש בכמות קטנה יחסית של הגז יכולה לגרום לנזק והרס עצומים. "המשטר יכול לירות טיל מסוג סקאד-B חמוש בראש נפץ כימי מלא בסארין, ברגע שהטיל מתפוצץ הוא יוצר ענן כימי באטמוספרה בגודל שלושה קילומטרים עם אורך ורוחב של 500 מטר בערך - כל מי שמתחת לענן הזה ימות".

גם כיום, שנתיים לתוך מלחמת האזרחים, ולאחר שמועות והאשמות רבות הן כלפי אסד והן כלפי המורדים, ישנן הוכחות לשימוש שכבר נעשה בגז הקטלני בסוריה. על פי דברי המדען האלמוני הרי שעד כה המשטר השתמש בסארין רק בכמויות קטנות, וזה כדי לבלום את התקדמות המורדים בארבע ערים בפרברי דמשק, במחוז סמוך לחלב, באידליב ובמחוז סמוך לחומס.

"הכוונה הייתה לנטרל מורדים ולאלץ אותם לסגת מאזורים אסטרטגיים עליהם השתלטו תוך שמירה על מספר מועט של קורבנות בקרב אנשי הצבא", אמר הכימאי, שהוסיף גם כי הוא מדבר ומסביר כדי "להפריך את המיתוסים על השימוש בנשק כימי בסוריה".

"לא עושה שימוש בינתיים", אסד (סוכנות הידיעות הסורית)

כמות גז שמספיקה ל-3,000 פצצות ו-100 טילי סקאד

עד כה הצליח המשטר בדמשק לשמור את המידע על כמות הנשק הכימי שבו הוא מחזיק ולמנוע במידה רבה מהרבה גורמים בעולם לקבל את התמונה המלאה, כדי לעשות זאת היה עליהם לשמור באדיקות ולעקוב אחר מדענים כמו זה שמדבר היום עם רשת התקשורת הערבית. הכימאי מעיד שהיה נתון למעקב 24 שעות ביממה.

לאחר שגלה מארצו למקום לא ידוע הוא מנסה לתת תמונה מלאה על מה שקורה במחסנים של אסד. מצבור גז הסארין שנמצא כיום בסוריה עומד על 700 טונות הוא מעריך. ואיך מתרגמים זאת לאקט צבאי? אז על פי החשבון כמות כזו יכולה לחמש לפחות 3,000 פצצות שנורות מהאוויר ולחמש גם יותר ממאה ראשי נפץ כימיים של טילי סקאד. אם זה לא מספיק אז המדען טוען שלאסד ואנשיו יש בארסנל גם גז חרדל וגז עצבים מסוג VX שנחשב הגז הקטלני ביותר. לעומת זאת הוא מכחיש דיווחים על קיומו של גז עצבים מסוג טאבון.

שביל הבריחה

הכימאי מספר שהצליח להימלט מארצו לפני ה- 23 בדצמבר האחרון, כאשר נשמעו ההאשמות ראשונות על השימוש של משטרו בנשק כימי בשכונה של העיר חומס. "בהתחלה לא האמנתי שאכן נעשה שימוש בסארין", הוא משחזר. "כאשר החובשים שטיפלו בפצועים הראשונים מהזג דיווחו על ריח חריף היה לי ברור שזה לא מגיע מנשק כימי. העובדה שהחולים סבלו רק מחנק, ולא מסימפטומים נוספים מאשרת מבחינתי שזה לא היה סארין."

אחד הפצועים מהגז, ארכיון. "לא מאמין לדיו (רויטרס)

על אף שברח ולמרות הנתונים שסיפק, הוא עדיין מביע חשדנות בכל מה שקשור בדיווחי אנשי המורדים. "כאשר פעילי אופוזיציה מדווחים על סוגים של סימפטומים שונים הנובעים מהגזים השונים קשה לי להאמין להם", הוא מספר. "לוחמים מקרב האופוזיציה שמדווחים על תחושת צריבה בעיניים למשל, גורמים לי לתהות אם זה היה גז מדמיע או גז עצבים".

רוסיה: אסד ישתתף לראשונה בשיחות עם המערב לגיבוש פיתרון דיפלומטי

אבל גם לאחר שמדעניו של אסד נוטשים אותו, יש בת ברית אחת שעליה הוא יכול לסמוך כמעט בכל מצב - רוסיה. הממשל במוסקווה אומר היום שאסד נכון לדון עם המערב בפתרון דיפלומטי לשפיכות הדמים במדינתו.

דובר משרד החוץ של רוסיה הודיע היום כי בדמשק אישרו באופן עקרוני את השתתפותם בפסגה שתיערך בתחילת החודש הבא בז'נבה, ביוזמת רוסיה וארצות הברית. מטרת הפסגה היא לעודד משא ומתן עם סוריה, ולהביא לפתרון דיפלומטי שיסיים את מלחמת האזרחים במדינה. כעת ממתינים הרוסים לראות האם ארגוני האופוזיציה יאשרו גם הם את השתתפותם בדיונים.