מסע בעקבות אשת המחבל מפריז

כמה ימים לפני גל פיגועי הטרור בבירת צרפת נמלטה חייאת בומדייאן, רעייתו של אמאדי קוליבאלי, מהמדינה. מחקירת הרשויות עלה כי בומדייאן חצתה את הגבול לסוריה דרך טורקיה וכך חמקה ממעקב. העדויות, השוחד בגבול וההימלטות על אופנוע של רעיית המחבל

שבועיים עברו מאז המחבל אמאדי קוליבאלי התפרץ לחנות "היפר כשר" בפריז, רצח ארבעה קונים יהודים והתבצר במקום. למרות הזמן שחלף, הרשויות בצרפת ובטורקיה טרם הצליחו לשים את ידיהם על חייאת בומדייאן - רעייתו של קוליבאלי, שנמלטה מצרפת ימים ספורים לפני הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כיום בומדייאן נחשבת לאחת הנשים המבוקשות ביותר באירופה. ב-2 בינואר, לפני ששמה הופץ בקרב רשויות אכיפת החוק בעולם, בומדייאן וגבר נוסף עברו את בדיקת המכס בנמל התעופה השני בחשיבותו של איסטנבול, ללא כל בעיה. למרות שהמעבר התרחש כשבוע לפני הפיגוע בפריז, משהו הדאיג את הרשויות בטורקיה והשניים הושמו תחת מעקב. לאחר מספר ימים המעקב הופסק לאחר שלא העלה דבר חשוד.

לאחר המתקפה בפריז, סיפקו הצרפתים לטורקים מידע שיעזור להם להמשיך ולעקוב אחר מהלכיה של בומדייאן. המיקום האחרון בו אותרה בומדייאן היה סמוך לגבול סוריה-טורקיה.

מבריח בגבול סיפר כי לאחרונה פגש באישה לבושה שחורים, ששילמה לו סכום כפול או אפילו משולש כדי שיבריח אותה לצידו השני של הגבול. "היא אמרה אני אתן לכם 100 לירות רק כדי להגיע לסוריה", הוא נזכר. "זו הפעם הראשונה מאז תחילת המלחמה בסוריה שמשהו מהם העביר אישה לבדה", הוסיף המבריח. היא דיברה ערבית קלאסית ולא היה לה מבטא סורי. "ראיתי את מאה הלירות ולא שאלתי יותר שום שאלה", הוא אמר ותיאר כיצד חצתה בומדייאן את הגבול באמצעות אופנוע.

לפני 10 ימים אישר שר החוץ הטורקי כי באומדיין הגיעה לטורקיה חמישה ימים לפני המתקפה ועברה את הגבול לסוריה כבר ב-8 בינואר. על מנת להוכיח את דבריו, פרסם השר מבלוט קאבוסגלו תמונות שצולמו במצלמות האבטחה של נמל התעופה ב-2 בינואר בהם נראית באומדיין עם מטפחת לבנה לראשה. לצידה של באומדיין עמד נוסע נוסף, שזוהה בטורקיה כמאהדי סאברי בלהוצ'ין.

היא הגיעה לאיסטנבול אחרי שעזבה את צרפת, דרך מדריד לאיסטנבול. ב-8 בינואר, על פי משרד החוץ, חייאת בת ה-26 עברה את הגבול סמוך לעיר אקאקלה שבטורקיה לסוריה, זמן קצר לפני שבן זוגה החל במסע הקטל שלו.

שר החוץ הטורקי אמר לאחר מסירת הפרטים כי "לא ניתן להאשים את טורקיה בבריחת המחבלת בומדיין לסוריה דרך המדינה". השר הוסיף כי לצורך מעצר מסוג זה דרוש מודיעין מקדים, שלא היה זמין במקרה זה, וציין כי אלפי אזרחים זרים כבר גורשו בעקבות צווים בינלאומיים - אך שמה של בומדיין לא הופיע בהן. לאחר הפיגועים בפריז, בחקירת המשטרה נמצאו מאות שיחות טלפון מהמכשיר של באומדיין למכשיר הטלפון של משפחת קואשי, שיחות שמעידות על תיאומים שערכו לקראת המתקפות.