עריקאת: "אנו תומכים ביוזמת קרי ללא תנאים מוקדמים"

ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת אמר בפני ועדת האו"ם לענייני זכויות פלסטינים כי הוא מקווה לשוב לשולחן המו"מ עם ישראל. "אנו לא נדרוש שחרור אסירים פלסטינים או את הקפאת הבנייה, אך אלו צעדים ראויים בכל זאת. נעזור לקרי כמה שנוכל על מנת לגרום לו להצליח. הפלסטינים יהיו המרוויחים הגדולים", אמר עריקאת

חזרה למו"מ? נתניהו ועריקאת. ארכיון (עמוס בן גרשום לע"מ)

סימנים להתנעת המו"מ? סאיב עריקאת, האחראי על ניהול המו"מ עם ישראל מטעם הרשות הפלסטינית, הביע את תמיכתו ביוזמת השלום של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. עריקאת דיבר בפני הוועדה לזכויות הפלסטינים באו"ם, ואמר "אנו רוצים לתת ליוזמה הזדמנות - לפני שנפנה לאו"ם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרשות הפלסטינית הכינה את כל המסמכים הדרושים להצטרפות לאו"ם לאחר שדרוג מעמדה בארגון בחודש נובמבר, אך היא לא תגיש אותם בינתיים, וזאת בגלל הרצון לתת הזדמנות ליוזמת השלום של מזכיר המדינה קרי" אמר עריקאת בפני הוועדה.

שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים נקטעו בשנת 2010, לאחר שהפלסטינים עזבו את שולחן המו"מ במחאה על המשך הבנייה בהתנחלויות. אך למרות זאת, ביקורו הצפוי של קרי בישראל ביום חמישי והיוזמה שהוא מביא איתו גורם לציפיות רבות בקרב הפלסטינים.

עריקאת אמר לוועדה באו"ם כי שחרור אסירים פלסטינים והקפאת הבנייה כבר אינם תנאים מוקדמים להנעת המו"מ, אך לטענתו אלו צעדים שעל ישראל לבצע בכל זאת. "אין לנו תנאים מוקדמים על מנת לחזור למו"מ" אמר עריקאת בפני הוועדה. "אל תטעו. אנו נעשה את כל מה שניתן על מנת שמזכיר המדינה קרי יצליח במשימתו. אף אחד לא ירוויח מהצלחת היוזמה כמו הפלסטינים, ואף אחד לא יפסיד כמו הפלסטינים במקרה והמו"מ יכשל" אמר עריקאת.

לטענת עריקאת, קרי פגש בחודשיים האחרונים את יו"ר הרשות אבו מאזן חמש פעמים, ואת עריקאת שלוש פעמים. "אני קרי ואבו מאזן מדברים כמעט בכל שבוע בטלפון" הוסיף עריקאת. "מר קרי שומר על סודיות בכל הנוגע לתהליך המתגבש. הוא אוהב מאוד לשמור את הפרטים לעצמו. אנו עשינו הכול בשביל לגרום לו להצליח, וזה לא ייקח לו שנים וגם לא חודשים" אמר.