צפו: יחידת הנשים הכורדית בסוריה

עד לפני שנתיים הייתה חלב אחת הערים המפוארות בסוריה והמרכז הכלכלי שלה. היום, בשיא מלחמת האזרחים שמתנהלת במדינה - היא שדה קרב. קבוצות של חמושים מרעיונות, פלגים וזרמים שונים באסלאם נלחמות ביניהן מרחוב לרחוב, אך לא תמיד נגד כוחות אסד. אחת הקבוצות האלה היא יחידת נשים כורדיות, המתאמנות מילדות למאבק הזה

בעוד מספרי ההרוגים בסוריה השסועה מאמירים, יצא צוות מרשת "סקיי" הבריטית לחלב, אחת הערים החצויות שריכזה בשטחה כוחות רבים מהארגונים השונים המשתתפים בלחימה, וביניהם, קשה להאמין - קבוצת נשים כורדית, שנלחמת בכוחותיו של אסד ולעתים גם בקבוצות מורדים אחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כתב הרשת, סטיוארט רמזי, התלווה לקבוצת יוצאת הדופן. לדבריו, הן נלחמות "בדיוק כמו הגברים". חלקן אומנו על ידי ארגון הבדלנים הכורדי, ה-PKK, מאז שהיו בנות חמש. "הם מאוד גאים בי", סיפרה אחת מהן, בהתייחסה להוריה. "ראשיהם זקופים כי אני מגינה על עמי. אני מחויבת להגן על משפחתי,
על עמי ועל הכבוד שלי".

מאז ימי הלחימה הראשונים, הגיעו אנשי מיליציות חמושות למדינה המתפוררת משטחי טורקיה ועירק כדי לתמוך באחיהם, המשתייכים לזרמים אתניים ורעיונות דומים.

זרם הלוחמים הזרים שמגיעים לסוריה לא נחלש ולא נפסק

גם כעת, נמצאים לפחות 4,000 לוחמים חדשים בדרכם לסוריה, וזרם הלוחמים וכלי הנשק לא פוסק ולא נחלש אפילו לרגע. על פי ההערכות, יש בעיר יותר מ-100 נשים חמושות. יש להדגיש כי מדובר ביחידה יוצאת דופן המהווה חלק מכוח שלם שלוחם במדינה. חלק מהן נהרגו בקרבות וכמה מהן נפצעו, אך כולן מבטיחות כי הן מתכוונות להישאר בסוריה "עד הסוף המר".

מפקדת הכוח הנשי אומרת כי הלחימה "נועדה לשנות את סוריה", אבל מעל לכל, "הדבר נוגע להגנה על הכורדים". "אני לוחמת מנוסה שנלחמת כבר 17 שנים".

ריבוי קבוצות הלוחמים בחלב הפך זה מכבר את העיר למקום קשה. שכונות רבות הפכו לעיי חורבות וכל מקום בטוח הופך למסוכן תוך שניות. "קבוצות המורדים לוחמות בינן לבין עצמן וזו הסיבה שהן לא מצליחות להשיג דבר וזה מאפשר לכוחות הממשל להלחם ולבלום אותם", אמר סטיוארט.