נשיא מצרים יצטרף לביקור ארדואן בעזה?

ראש ממשלת טורקיה נמצא בביקור בוושינגטון, יו"ר הרשות הפלסטינית הגיע לביקור בקהיר - ובאנקרה מדווחים שנשיא מצרים מוחמד מורסי שוקל להצטרף לארדואן שמתכנן לבקר ברצועת עזה במהלך החודש הקרוב

מורסי וארדואן. לעזה? (AP)

האם נשיא מצרים מוחמד מורסי יצטרף לראש ממשלת טורקיה בביקורו המתוכנן ברצועת עזה? עיתונאי טורקי בשם זאהיד גול המקורב לממשל באנקרה, טוען שבשבועות האחרונים עומל ארדואן על תכנון הביקור ברצועה ובמסגרת ההכנות, "הדרגים הבכירים ביותר בטורקיה ובמצרים" מנסים להגיע לתיאום של ביקור משותף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הידיעה בתקשורת הטורקית, הביקור שמתוכנן לסוף החודש הקרוב יעלה במהלך הדיונים שיערוך הערב ראש ממשלת טורקיה במהלך ביקורו בוושינגטון ופגישתו עם נשיא ארה"ב אובמה. בבית הלבן צפוי ארדואן להסביר לממשל האמריקני שטורקיה מעוניינת לא רק להביע "תמיכה מוראלית בתושבי הרצועה", אלא גם לקדם פרויקטים טורקיים לרווחתם של תושבי הרצועה.

"חגיגות" שלוש שנים למרמרה - בעזה?

בנוסף לדיווח של גול, העיתון המצרי א-שארק אל אווסאט מצטט הבוקר בכיר מצרי רם דרג, גם על פיו, מוחמד מורסי שוקל בכובד ראש להתלוות לארדואן בביקורו המתוכנן. הבכיר טוען שהחלטה סופית על ביקור שכזה תתקבל רק תחת בחינת המצב בשטח ושמורסי ממשיך לבחון את ההשלכות של ביקור כזה. לפי הדיווח בעיתון, ביקורו של ארדואן ייערך בסימן שלוש שנים למשט המרמרה.

במסגרת הדיונים על איחוד הפלגים הפלסטינים, בתקשורת המצרית מדווח שגם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שמבקר היום בקהיר, ייפגש עם נשיא מצרים מורסי וידגיש את תפקידה החשוב של קהיר בניסיונות להביא לפיוס בין הניצים בחמאס ובפתח. ראש ממשלת טורקיה כבר דחה פעם אחת ביקור מתוכנן ברצועת עזה שיועד להיערך בסוף חודש אפריל. הביקור נדחה לסוף חודש מאי אך גם היום יש סביבו סימני שאלה רבים.

על רקע הדברים, אביו של אחד מההרוגים הטורקיים במהלך הפשיטה על המרמרה הצטרף לראש ממשלת טורקיה ארדואן בביקור בוושינגטון. "אני מקווה להיפגש עם הנשיא אובמה ולתת לו מידע נוסף על הפשיטה הישראלית", הוא ציין. תחילה הוא רצה רק להעביר מכתב בנושא לנשיא ארה"ב, אך ארדואן ביקש ממנו להתלוות אליו.