הכירו את הסורים שלא רוצים להיפרד מאסד

"מה שקורה בסוריה זה פשע, אנחנו רוצים את בשאר אסד" - אומרת צעירה תושבת העיר לטקיה, מחוז התמיכה החזק ביותר של הנשיא המתנדנד. הרחובות בעיר לא דומים לאלה בחומס או חאלב, והגברים מהעיר נלחמים בכל רחבי המדינה נגד אנשי האופוזיציה. טים מרשל מרשת SKY הבריטית, יצא לשמוע את בני ארצו של אסד

אם הייתם שואלים את תושבי לטקיה מי הוא האיש הכי טוב בעולם, הם היו מצביעים דווקא על בשאר אסד, נשיא סוריה השנוי במחלוקת. בנה של העיר, הנשיא הצעיר נמצא עכשיו בקרבות בכל רחבי סוריה. אביו, חאפז אסד, קבור בבית הקברות הסמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משפחת אסד היא עלאווית, זרם בחלק השיעי של האיסלאם, ודתם של 10-12 אחוזים מהאוכלוסייה הסורית. במקור, הם הגיעו מחבל לטקיה והם השליטים בחברה הסורית המודרנית. הגברים למשפחת אסד בנו את סוריה ובלטקיה רואים במדינה כבית הגדול ביותר שלהם. תומכיו של הנשיא יודעים שאם הוא יפסיד במאבק, הבית הזה יתמוטט.

רחובות חומס המופגזים (AP)

זו הסיבה שבחלקים מהמדינה התמיכה במשטר נותרה חזקה. לדוגמה בקודוחה, אחד מעשרות כפרים עלאווים בסוריה, עדיין מכבדים את האב ואת חיילי הצבא הסורי. מודעות האבל של החיילים הסורים שנהרגו בקרבות תלויות על חומות העיר, כשעליהן מתנוססות תמונותיהם כקדושים.

העיר לטקיה וסביבותיה אינן שותפות לגורלן העגום של ערים כמו חומס או חאלב, ותושבי העיר רוצים שכך זה יישאר. "ברור שמה שקורה בסוריה, זה פשע, אנחנו רוצים את בשאר אסד", אומרת צעירה מהעיר לטים מרשל כתב רשת SKY.

קדושים או רוצחים?

בבתי החולים מאושפזים אנשים שנפגעו במהלך הקרבות. אחד מהם טוען שאנשי האופוזיציה ירו בו בלי סיבה: "אני הייתי עם חבר בלי נשק - היו לנו פרחים, רק פרחים". איברהים בן ה-11 נפגע בפיצוץ, ואביו שהיה לידו נהרג לנגד עיניו. אנחנו לא יודעים מי גרם לפיצוץ אבל אמו טוענת שאלה היו אנשי האופוזיציה. "בעלי גסס במשך חצי שעה, בני היה פצוע, עכשיו אני מתפללת שהבנים שלהם יאבדו את אביהם", מספרת האם בבכי.

במרחק של כמה מטרים משם ממוקם מחסום של הצבא כשעל כל עמוד מגף של חייל סורי שמת. באזורים שתומכים באופוזיציה קוראים להם 'אספסוף' ו'רוצחים', ואילו באזורים שתומכים בממשל, קוראים להם 'קדושים' - זו האדמה הסורית שממתינה לפשרה.