סוריה מכחישה כל קשר לפיגוע בטורקיה

בתגובה סורית פומבית ראשונה לפיגוע אתמול בעיירה רייחלי שבטורקיה, הבהיר שר ההסברה הסורי: "הדבר אינו תואם לערכים שלנו". הוא הפנה אצבע מאשימה דווקא כלפי רה"מ הטורקי ארדואן. במקביל, מדווחים בטורקיה כי חלה התקדמות בחקירת הפיגוע וכי הממצאים קושרים בין המבצעים לבין המודיעין הסורי. תשעה חשודים נעצרו

הפיגוע בעיירה רייחלי, אתמול (AP)

נמשכת המתיחות בין אנקרה לדמשק בעקבות הפיגוע אתמול בעיירת הגבול הטורקית רייחנלי: בתגובה רשמית ראשונה של משטר אסד, דוחה שר ההסברה הסורי את ההאשמות שלפיהן ארצו עומדת מאחורי הפיגוע ותוקף בחריפות את ראש ממשלת טורקיה ארדואן. במקביל, מדווחים בטורקיה על התקדמות משמעותית בחקירת הפיגוע שבו נהרגו יותר מ-40 בני אדם וכ-100 נפצעו ועל מעצר של תשעה חשודים במעורבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סוריה לא ביצעה, ולעולם לא הייתה מבצעת מעשה שכזה", אמר השר הסורי עמארן אזועבי, בדברים ששודרו בטלוויזיה במדינה. "הדבר אינו תואם לערכים שלנו". השר הסורי כינה את ההרוגים בפיגוע "שאהידים", והוסיף: "התעצבנו לשמוע על מותם".

"את השאלות צריך להפנות כלפי ארדואן, מפלגתו נושאת באחריות הישירה", אמר השר שקרא לראש ממשלת טורקיה לפרוש מתפקידו. השר הסורי התייחס בדבריו גם לדיווחים על התקיפה הישראלית לכאורה באזור דמשק בשבוע שעבר, ואמר: "שמי סוריה אינם מקום לטיולים וכך גם הקרקע. הגולן הוא שטחנו ואנחנו יכולים לעשות בו מה שאנחנו רוצים".

התקדמות בחקירת הפיגוע

במקביל ממשיכים היום בטורקיה להפנות אצבע מאשימה כלפי סוריה. "הצלחנו לזהות את האנשים ואת הארגון שביצעו את המעשה הזה", אמר היום שר הפנים הטורקי. "ביססנו את העובדה כי הם קשורים לקבוצות הנאמנות למשטר בסוריה ולשירותי המודיעין שלו".

גם שר החוץ הטורקי דאבוטולו רומז כי משטר אסד עומד מאחורי הפיגוע ואומר כי כי טביעות האצבע של מי שביצע את הטבח בעיר בניאס בסוריה, נמצאות גם בעיירה רייחלי, שבה נהרגו אתמול לפחות 43 בני אדם בפיצוץ שתי מכוניות תופת.

דאבוטולו, ששב לטורקיה לאחר ביקור בגרמניה, שם נפגש עם בכירים באירופה ובברית נאט"ו, אמר עם נחיתתו באנקרה: "למתקפה אין שום קשר לפליטים הסורים בטורקיה, אבל יש לה קשר הדוק לממשל הסורי".

הטבח בעיר בניאס, אליו התייחס שר החוץ הטורקי, התרחש בשבוע שעבר. מהדיווח עולה כי כוחות הנאמנים למשטר אסד רצחו 62 בני אדם בעיר, מתוכם 14 ילדים. גורמי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי יותר ממאה בני אדם חוסלו בעיר באירוע. בעקבות הטבח נמלטו אלפי סונים מהעיר בניאס.