מובארק: "ההיסטוריה תשפוט אותי"

העיתון המצרי אל-ווטאן טוען כי עיתונאי מטעמו הצליח להגיע לנשיא מצרים המודח חוסני מובארק לפני דיון בעניינו בבית המשפט, לראיון ראשון מאז שהודח. לדברי העיתון מובארק מודאג קודם כל ממצב הכלכלה המצרית, מאובדן הביטחון ומהעלייה בפשע. על מצבו האישי אומר מובארק: "הדורות הבאים יראו אותי באופן הוגן"

הנשיא המודח בבית המשפט, ארכיון (רויטרס)

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק אומר שעדיין מוקדם לשפוט את ביצועיו של הנשיא הנוכחי מוחמד מורסי, ואומר כי הוא קיבל "תפקיד קשה". את הדברים אמר מובארק בראיון ראשון מאז ההפיכה לעיתון אל-ווטאן, הטוען שכתב מטעמו הצליח להסתנן אל מעבר למאבטחים לפני הבאתו לדיון בבית המשפט, בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מורסי הוא הנשיא החדש ועליו לבצע את המשימות הקשות בפעם הראשונה, אסור לנו לשפוט אותו עכשיו", אמר הנשיא. על פי העיתון, הדברים נאמרו בבית המשפט דקות לפני שהנשיא המודח נכנס לדיון בעניינו. בדיון עצמו חילוקי דעות בין עורכי הדין הובילו לדחייה נוספת של המשפט, הפעם לתחילת החודש הבא.

העיתון מדווח כי מצב רוחו של הנשיא מושפע מענייני המדינה: "הסיבה לעצב שלי היא המצב הכלכלי הקשה", אמר מובארק בהתייחסו למשבר הכלכלי הקשה שפוקד את ארצו מאז המהפכה בינואר 2011, שהורידה אותו מהשלטון אבל גם הבריחה משקיעים ותיירים זרים.

"אני מפחד על עתיד המדינה"

מובארק אמר כי הוא מודאג מהעסקה שחתמה מצרים עם קרן המטבע הבינלאומית להלוואה בסך של 4.8 מיליארד דולר, כי ההלוואה ככל הנראה תכריח את הממשלה לקצץ בתמיכה הממשלתית ובתקציב המדינה - לדברי העיתון מובארק אמר כי בעת שלטונו העניים היו בלב קבלת ההחלטות שלו, במיוחד בנושאי תמיכה ממשלתית.

"אני מפחד על עתיד המדינה בגלל ההלוואה הזאת. התנאים שלה מאוד קשים, והיא מסמלת סכנה לכלכלה המצרית בהמשך". מובארק גם הביע דאגה מהעליית בפשע מאז הפלת משטרו. כשנשאל על מצבו האישי ועל משפטו אמר "ההיסטוריה תשפוט אותי ואני בטוח שהדורות הבאים יראו אותי באופן הוגן".

הראיון אמנם צוטט בכמה כלי תקשורת בעולם, אך אלה מביעים ספקנות האם הראיון אמין. הועלו טענות כי קשה היה לעיתונאי לעבור את המאבטחים הרבים שמקיפים את הנשיא לשעבר, וכי אם הנשיא אכן היה מתראיין - הוא היה בוחר להתייחס לתנאי המאסר ולמשפט הנוכחי שלו ושל שני בניו.