טורקיה: "צבא אסד מעורב בפיגוע סמוך לגבול"

לאחר שבאנקרה הגדירו את אסד "חשוד מיידי" במעורבות בסדרת הפיצוצים שהחרידה את העיירה רייחנלי בגבול טורקיה-סוריה, הצהיר סגנו של ראש הממשלה ארדואן כי יש ממצאים הקושרים את צבא אסד לפיגוע. "חקירה ראשונית העלתה כי ישנן הוכחות שהתוקפים קשורים למודיעין הסורי", אמר

בטורקיה ממשיכים להאשים את נשיא סוריה בשאר אסד במעורבות בפיצוץ מכוניות התופת בעיירה רייחנלי הסמוכה לגבול בין המדינות - פיגוע בו נהרגו יותר מ-40 בני אדם. סגן ראש הממשלה הטורקי באסיר אטלי הצהיר היום כי ממצאי החקירה הראשוניים מעידים על קשר של הצבא הסורי לפיגוע הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ממצאים ראשוניים מזירת האירוע העלו כי התוקפים קשורים באופן כלשהו לסוכנות המודיעין הסורית", אמר אטלי. מוקדם יותר האשים בכיר אחר בממשל הטורקי את אסד וטען כי הוא "חשוד מיידי" במעורבות בפיגוע בגבול, שבו נהרגו עשרות בני אדם ונפצעו יותר מ-100.

הקבוצה המרכזית באופוזיציה הסורית הנאבקת במשטר אסד, הקואליציה הסורית הלאומית, גינתה את ה"התקפות הטרוריסטיות" בעיירה רייחנלי הסמוכה לגבול עם סוריה ואמרה כי היא עומדת לצד הממשלה הטורקית ולצד אזרחי טורקיה.

"אנחנו רואים בפעולות הטרור המחרידות האלה ניסיון לנקום בעם הטורקי ולהעניש אותו בשל תמיכתו בעם הסורי", אמרו בקבוצה המרכזית של מתנגדי אסד.

ארדואן: ייתכן שמדובר בפרובוקציה סורית

העיירה רייחנלי מהווה מרכז של עזרה רפואית לפליטים הזורמים מסוריה וכן, על פי הטענות בדמשק, מוקד של העברת אמצעי לחימה למורדים הסורים. מלבד מחנות הפליטים באזור, אזרחים סורים רבים הנמלטים מהקרבות שכרו דירות בעיירה.

סגן ראש ממשלת טורקיה בולנט ארינץ' אמר בעקבות הפיגוע כי משטר אסד הוא "החשוד המיידי" באחריות. ראש הממשלה רג'יפ טאיפ ארדואן היה פחות נחרץ ואמר כי ייתכן והפיגוע קשור לעימותים בסוריה, או לפיוס עם המחתרת הכורדית. "אנחנו נמצאים בזמנים רגישים", אמר ארדואן. "פתחנו עידן חדש בפתרון מול הכורדים. מי שלא יכול לעכל את העידן החדש הזה יכול לעמוד מאחורי פעולות כאלה. יחד עם זאת אמר כי ייתכן שמדובר בפרובוקציה סורית".

שר הפנים הטורקי מועמר גולאר אמר לכתבים כי המכוניות התפוצצו בחזית בניין העירייה והדואר של רייחנלי. הוא הביע חשש כי "מלחמת האזרחים בסוריה מתפשטת אל שטחנו". הטלוויזיה הטורקית שידרה תמונות של חלונות שנופצו ועשן מיתמר באזור הפיגוע.