סעיד ג'לילי מצטרף להתמודדות לנשיאות אירן

בחודש הבא ייערכו הבחירות לנשיאות הרפובליקה האיסלאמית, ושתי דמויות בולטות הכריזו היום על מועמדותן. המתווך האירני בשיחות הגרעין עם המעצמות סעיד ג'לילי הכריז היום כי ישתתף במירוץ, וגם הנשיא לשעבר רפסנג'ני, שתמך במתנגדיו של אחמדינג'ד בבחירות הקודמות

ג'לילי יתמודד על נשיאות אירן, ארכיון (חדשות 2)

אירן הולכת לבחירות בחודש הבא, והקרב על כסא הנשיא הולך ומתחמם. סעיד ג'לילי, האיש העומד בראש הצוות המשא ומתן האירני לשיחות הגרעין עם המעצמות הודיע היום כי יתמודד לנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ג'לילי, הנחשב לאדם שמרן ונוקשה צירף את חתימתו לרשימת המועמדים ובכך אישר כי ירוץ בבחירות הקרובות לנשיאות אירן, שיתקיימו ב-14 ביוני. ג'לילי, שלקח חלק במלחמה בין עירק לאירן בשנות ה-80, עמד בראש המועצה לביטחון לאומי של הרפובליקה האיסלאמית.

הוא נחשב למקורבו של המנהיג הרוחני של אירן האייתוללה עלי חמינאי, ובשל עמדותיו במשא ומתן המתקיים בין אירן למעצמות באשר לתכנית הגרעין של טהרן יצא לו שם של איש קשוח שלא מתפשר.

רפסנג'ני חוזר למרוץ

מועמד נוסף שמעוניין בכסאו של מחמוד אחמדינג'אד, הוא הנשיא לשעבר אכבר השמי רפסנג'ני, שכיהן בתפקיד בין השנים 1989-1997. הוא הגיש את מועמדותו דקות אחדות לפני שנסגרה רשימת המועמדים הסופית, המעוניינים להשתתף בבחירות הקרובות.

רפסנג'ני בן ה-78, נחשב לאחת הדמויות המוכרות ביותר ברפובליקה האיסלאמית. עם זאת, מאז 2009, עת נבחר אחמדינג'ד בפעם השנייה, הוא נדחק לשוליים. רפסנג'ני תמך במרומז במועמדים הרפורמיסטים המתנגדים לאחמדינג'ד שטענו כי בחירתו המחודשת היתה למעשה מבוימת.