שוב: משפטו החוזר של מובארק נדחה

עוד לפני שהחל הדיון בערעורו של הנשיא לשעבר שהורשע בהרג מפגינים, התגלע ויכוח בין עורכי הדין. השופט ביקש לצאת להפסקה וכשחזר הודיע: המשפט נדחה שוב ל-8 ביוני. בפעם הקודמת נדחה המשפט בגלל התפטרותו של השופט

עוד טרם החל ההליך, משפטו החוזר של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק נדחה לתאריך ה-8 ביוני. כך מדווחים כלי תקשורת במצרים. הסיבה - מחלוקת בין עורכי הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום, אחרי התפטרותו של השופט בדיון הקודם, היה אמור להיפתח מחדש הדיון בערעורו של הנשיא לשעבר שהורשע בהרג מאות מפגינים ונשפט למאסר עולם. אולם, עוד טרם החל הדיון התגלעו חילוקי דעות בין עורכי הדין.

כלי תקשורת במצרים מדווחים כי עורך דינו של מובארק דחה הצעה של עורכי הדין הכוויתים להצטרף לצוות ההגנה של הנשיא המודח. השופט פנה אל מובארק ושאל אם הוא מקבל את הבקשה של עורכי הדין הכוויתים.

הנשיא לשעבר, ששכב בתא הנאשמים במיטה ושני בניו לצידו, אמר כי הוא מסמיך את עורך דינו לקבל את ההחלטה וזה דחה אותה. השופט הודיע על הפסקה ויצא מהאולם. כעבור כשעה של התייעצויות שב והכריז על דחייתו של פתיחת המשפט. 

מובארק הובא הבוקר לבית המשפט בעזרת מסוק, והוכנס לאולם הדיונים על גבי מיטה תחת אבטחה כבדה. בני משפחה שאיבדו את יקיריהם במהומות להפלת משטרו של מובארק כבר נאספו מחוץ למבנה האקדמיה המשטרתית בקהיר, שם נערך המשפט.

הדיון הקודם: השופט התפטר - ועזב בדרמטיות

לפני כחודש התפטר השופט בדיון בעניינו של נשיא מצרים לשעבר. השופט פסל עצמו מלשבת בדין והעביר את הטיפול בתיק לבית משפט לערעורים במדינה, שהיה אמור להתחיל היום בדיון המחודש.

בחודש ינואר, כחצי שנה לאחר שנשלח למאסר עולם, קיבל בית המשפט במצרים את ערעורו של מובארק, והחליט לקיים משפט חדש בגין מעורבותו בהרג מפגינים בימי מהפכת הלוטוס בינואר 2011.

בחודשים האחרונים חלה הידרדרות נוספת במצבו של מובארק, והוא הועבר מספר פעמים לבית החולים על מנת לקבל טיפול רפואי. בפעם האחרונה שזה קרה, העברתו מן הכלא בוצעה בעקבות מעידתו במקלחת - ופציעתו בפלג גופו התחתון. ואולם, לכל אורך התקופה, ערעורו נידון בבית המשפט המצרי - ולפני כשלושה חודשים הגיעה תשובתו של בית המשפט, שלפיה יש לדון מחדש בהרשעתו ובעונש שהוטל עליו.

ב-2 ביוני 2012 ניתן גזר הדין על מובארק ועל אל-עאדלי. הנשיא המודח קיבל את גזר דינו באופן קשה מאוד - ומצבו הבריאותי הידרדר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אז כי במסוק בדרך לכלא "טורה", שאליו נשלח לאחר המשפט, הוא החל לסבול מ"משבר רפואי" - וקיבל טיפול.