פלסטינים בדמשק: מקימים יחידות לשחרור הגולן

אחרי שקיבל "אור ירוק" מאסד, ארגון החזית לשחרור פלסטין הכריז כי החל בהקמת יחידות שמטרתן תהיה החזרת השטחים הכבושים ובראש ובראשונה – רמת הגולן. "אנו פותחים את הדלתות לכל אזרחי סוריה להתנדב למען ההתנגדות", נאמר בהודעת הארגון

מאיימים שוב. טנקים של צה"ל בגולן, ארכיון (AP)

אחרי שהכריז על אישור מנשיא סוריה לפעולה, ארגון החזית לשחרור פלסטין בדמשק טוען כי החל בהקמת יחידות חמושות שילחמו להשבת השטחים הכבושים ורמת הגולן בפרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנהגת החזית לשחרור פלסטין פותחת את הדלתות לכל אזרחי סוריה להתנדב למען ההתנגדות", נכתב בהודעה שהוציא הארגון. ארגון החזית לשחרור פלסטין היה פעיל בעיקר בשנות ה-70' וה-80' ושימר את השפעתו בקרב הפלסטינים בסוריה ובלבנון.

מאז התקיפות שיוחסו לישראל בשטח סוריה, העלתה דמשק את מפלס האיומים נגד ישראל. ביום שלישי האחרון איים אסד כי רמת הגולן תהפוך לחזית ההתנגדות. לפי דיווח בערוץ "אל מיאדין" הלבנוני, במהלך פגישה עם שר החוץ האירני, עלי אכבר סלאחי, הבהיר הנשיא הסורי כי ביכולתה של ארצו להתמודד עם ישראל.

 

אסד נתן "אור ירוק", ארכיון (AP)

באותו היום איים גורם סורי בכיר כי ארצו תפעל נגד רכבים ישראלים שיחצו את אזור החיץ בגבול. "כל כלי רכב או בית חולים שדה שתקים ישראל בגולן ייחשב מעתה מטרה". בהודעה שנמסרה ל"אל-מיאדין", נאמר כי הנימוק לפגיעה בכלי הרכב הנכנסים לשטח הוא הגנה על הריבונות הסורית. "מי שעוזר לטרוריסטים הוא בעצמו טרוריסט", צויין בהודעה.

יממה קודם לכן דיווח העיתון הכוויתי "א-ראי" כי נשיא סוריה העביר מסר תקיף לישראל דרך רוסיה, לפיו אם תקיפה ישראלית נוספת תוביל למלחמה. מקורות המקורבים לנשיא סוריה, שצוטטו בעיתון, אמרו שכבר ניתנו הוראות לפריסת סוללות טילי קרקע-קרקע המכוונים לישראל, כחלק מההכנות בסוריה לתקיפה אפשרית נוספת של צה"ל, כשהפקודה היא להגיב מיד - ללא התרעה. אותם מקורות העריכו שישראל רצתה להשיג איזון במלחמה בין כוחות אסד למורדים באמצעות התקיפות שביצעה.

"הועידה לפתרון המשבר בסוריה לא תתקיים החודש"

בינתיים נראה כי המאמצים להשגת פתרון דיפלומטי אל מול המשבר בסוריה נתקלים בקשיים. גורם רוסי אמר היום, כי בניגוד לבקשת ארה"ב, ככל הנראה הועידה הבינלאומית המתוכננת לגיבוש פתרון למצב בסוריה לא תוכל להתקיים החודש. לטענתו, יש חילוקי דעות בין הצדדים לגבי הרכב המשתתפים בועידה.

מוקדם יותר אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי יש ראיות חזקות לשימוש בנשק כימי בסוריה, מטעם כוחות המשטר. לדבריו, הוא מאמין שאסד אכן השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, אך יש עדיין מקום לפתרון של שלום בסוריה. קרי, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים בקייב בירת אוקראינה, הוסיף כי מדינות נוספות מלבד ארה"ב צריכות לקחת חלק בסיום מלחמת האזרחים בסוריה ולגרום לנשיא אסד לוותר על כיסאו.